LÜGATAlman besteci Ludwig Von Beethoven doğum günü - Tarihte Bugün

Alman besteci Ludwig Von Beethoven doğum günü

Alman besteci Ludwig Von Beethoven doğum günü
Alman besteci Ludwig Von Beethoven doğum günü

Klasik dönemin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Beethoven, Alman piyanist ve bestecidir. Klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecinde büyük katkısı olmuştur. Diğer pek çok başarılı ve ünlü kişilik gibi o da zorluklarla mücadele etmiş, kendi çabalarıyla dünyanın en çok takdir edilen bestecilerinden biri olmuştur.

Alman bir aileden gelen Ludwig van Beethoven, notalarla ve piyanoyla küçük yaşlarda tanışmış, hayatını müziğe adayarak geçirmiştir. Birkaç kez aşık olmasına rağmen hiç evlilik yapmamış, ilk konseriniyse 7 yaşındayken vermiştir. Onu müzikle tanıştıran babası, Ludwig van Beethoven üzerinde katı kurallar uygulamış ama bu onu müzikten soğutmamıştır. Henüz 4 yaşında iken ilk piyano çalma deneyimini yaşamış, hayatı boyunca sürecek tutkusuyla tanışmıştır.

Çocukluk ve gençlik dönemi boyunca aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı pek çok kişiden eğitim almış, muazzam yeteneği ile öğrendiklerini bir araya getirerek çok sayıda başarılı eser vermiştir. Yaşamının ilk yıllarını Almanya’nın Bonn kentinde geçiren Beethoven, daha sonra Viyana’ya gitmiş ve ölene kadar burada yaşamıştır. (Dipnot: Viyana’nın pek çok yerinde “Beethoven bu evde yaşamıştır, burada kahve içmiştir, bu yolda yürümüştür” tarzında küçük tabelalar bulunmaktadır.) Nitekim tıpkıMozart, Schubert ve diğer pek çok ünlü müzisyen gibi Beethoven da ismini Viyana üzerinden dünyaya duyurmuştur. Kısaca; Beethoven kimdir sorusuna bu şekilde cevap verdikten sonra gelin; şimdi ünlü kişiliğin hayatını detaylı bir şekilde incelemeye başlayalım.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.