BİR HİKAYE ANASAYFA 25 NİSAN 2018 LUGAT

Asım Kocabıyık’ın ileri görüşlülüğü

Asım Kocabıyık’ın ileri görüşlülüğü
Asım Kocabıyık’ın ileri görüşlülüğü

Borusan Holding ve Almanya'da faaliyet gösteren Giwa Holding'in ortaklığı olan Borusan Otomotiv, 1984 yılından günümüze BMW'nin Türkiye distribütörüdür.

Borusan’ın 1985 yılında, BMW ithalatına başlaması doğrudan Asım Kocabıyık’ın güçlü sezgileri, ileri görüşlülüğüyle ilişkilidir.

Asım Kocabıyık Afyon’un Tazlar Köyü’nde yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Köyünde daha 6 yaşındayken çıkan Kocabıyık’ın daha öğrenciyken çivi ve pekmez sattığı, çalışkan, özverili, biri olduğu söylenir.

Asım Kocabıyık, çok erken yaşlarda girişimci babası Ahmet Kocabıyık'ın kurduğu İstikbal Ticaret T.A.Ş.’nde kurucu ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı ve çalışmaya başladı. 8 yılı Yönetim Kurulu Üyeliği, 49 yılı Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere 57 yıl görev yaptı. Önceleri demir çelik ve tarım ürünleri ithal eden İstikbal Ticaret A.Ş, bugün başta sanayi olmak üzere birçok sektörde lider şirketlerle faaliyet gösteren Borusan Grubu'nun çekirdeği oldu. Kocabıyık 1955 yılında ticari faaliyetlerinin yanı sıra, imalat işine de girdi. Borusan'la bütünleşen bir yaşam Asım Kocabıyık’ın yaşamı ile Borusan’ın gelişimi ile iç içe geçti.

Babası Ahmet Kocabıyık'ı yitirdiğinde henüz 28 yaşında olan Asım Koyabıyık işlerin başına geçtiğinde sorumluluktan bir an olsun kaçmadı. Genç Kocabıyık, Türkiye'nin geleceğinin sanayide olduğunu görüyordu. 27 çalışanı ile sanayi sektörüne adım attı. Asım Kocabıyık sanayide önemli bir başarı öyküsü yazdı. Borusan Grubu'nun sanayi sektöründe her biri kendi alanlarında iddialı ve lider olarak faaliyet gösteren şirketlerinde bugün yaklaşık 6.000 kişiyi aşkın kişi çalışıyor.

Borusan Grubunun BMW ithalatına başlaması Asım Kocabıyık’ın ileri görüşlülüğü, sağlam öngörüsü sayesinde gerçekleşmişti. Asım Kocabıyık, İranlı bir dostundan, BMW’nin Türkiye distribütöründen hoşnut olmadığı haberini alınca, Koç Grubu’ndan, İnan Kıraç’a bu durumu sorar. Kıraç, Koyabıyık’a yılda 300-400 araba ithalatıyla uğraşmanın ciddi bir kazanç getirmeyeceğini anlatır. Kocabıyık, Kıraçla konuşmasının ardından Turgut Özal’a bu duruma ilişkin ne düşündüğünü sorar. Özal, Kocabıyık’a şu şekilde cevap verir:

“İki firma, modası geçmiş ve kalitesi düşük imalatla, ithal yasağı olan bir pazarda çalışıyor. Vehbi Koç’u ve Renault başkanını davet ettim. Kendilerine bir kararnameyle 10 yıl müddet vereceğimi söyleyerek, hem kaliteyi hem de fiyatları Avrupa’daki seviyelere getirmelerini istedim. İkisi de kabul etmedi” Turgut Özal’ın açıklamaları bununla sınırlı olsa da, Asım Kocabıyık bir gün araba ithalatının serbest bırakılacağının izlenimi edindi, kolları sıvadı. 1985 yılında BMW ithalatına başladı.

4 görüntülenme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.