LUGATAy çevresinde ilk turunu atarak yörüngeye giren ilk insan yapısı nesne: Luna 10 - Tarihte Bugün

Ay çevresinde ilk turunu atarak yörüngeye giren ilk insan yapısı nesne: Luna 10

Ay çevresinde ilk turunu atarak yörüngeye giren ilk insan yapısı nesne: Luna 10
Ay çevresinde ilk turunu atarak yörüngeye giren ilk insan yapısı nesne: Luna 10

Sovyet uzay sondası Luna 10, 3 Nisan 1966 tarihinde Ay etrafında bulunarak yörüngenin ilk uzay aracı oldu.

Luna 10, Sovyetler Birliği’nin Luna programından insansız bir uzay aracıdır. Bu insansız uzay aracı Luna 10 olarak bilinirken bir diğer adı da Lunik 10’dur. 31 Mart 1966’da Baykonur Uzay Üssü’nden Molniya roketiyle uzaya fırlatılmıştır. 3 Nisan 1966’da Ay’ın yörüngesine girdi ve 3 saat sonra Ay çevresinde ilk turunu atarak yörüngeye giren ilk insan yapısı nesne oldu.

Luna 10’un fırlatıldığı Baykonur Uzay Üssü, Kazakistan’ın Baykonur kasabasının 320 km kadar güneydoğusunda, Seyhun nehrinin kıvrımındaki bozkırda kurulmuştur. Sovyet yönetimi üsse güvenlik nedeniyle yanıltıcı olarak 320 km uzaktaki Baykonur adını vermiştir.

Luna programı ise zaman zaman Lunik ya da Lunnik olarak telaffuz edilir. Bu program Sovyetler Birliği tarafından 1959’dan 1976’ya kadar Ay’a yollanan robotik uzay araçları programıdır. Bu program sayesinde Ay’daki toprağın kimyasal yapısı, yer çekimi, sıcaklık ve radyasyon miktarı hakkında bilgiler elde edilmiştir. Proje kapsamında, toplamda 24 araç görev almıştır.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz