BİR HİKAYE ANASAYFA 21 NİSAN 2018 LUGAT

Çoban ol, kurt olma

Çoban ol, kurt olma
Çoban ol, kurt olma

Türkiye Selçuklu Sultanı ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in büyük oğlu İkinci İzzeddin Keykavus, diğer iki kardeşiyle birlikte anlaşma gereği ortaklaşa saltanatı yönetti. Bu üçlü iktidar dönemi tam 8 yıl sürdü.

İslam tarihi boyunca alimler ilmi haysiyetini daima koruyarak , karşısındakiler sultan dahi olsa, doğru bildikleri sözü sakınmamışlardır. Müslüman hükümdarlar da, devirlerinde yaşayan alimlere daima hürmet etmişler, tıpkı bir talebe gibi.

Alimlerin dizlerinin dibine oturmaktan gocunmayan sultanlar, onların nasihatlerini başlarına taç etmişlerdir. Bu Göktürklerden Selçuklu'ya, Gaznelilerden Osmanlı'ya kadar sürmüştür.

Bir gün II. İzzeddin Keykavus, Mevlana hazretlerini ziyarete gelmişti. Mevlana ona gerektiği gibi iltifat etmeyip; dersi, müritleri ve nasihatleriyle meşgul olmuştu. Sultan, Mevlana'ya "Mevlana Hazretleri bana bir nasihat versen" dedi. Mevlana sultana doğru döndü ve sanki daha önceden hazırlanmış gibi "Sana ne öğüt vereyim. Sana çobanlık emretmişler, sen kurtluk ediyorsun. Sana bekçilik emretmişler, sen hırsızlık yapıyorsun. Seni Allah sultan yaptı, sen şeytanın sözü ile hareket ediyorsun." buyurdu. Sultan ne olduğuna anlam veremedi. Gözleri doldu. Hızlı bir şekilde odadan çıkarak medresenin kapısında başını açıp tövbeler etti ve şöyle dua etti:

"Ey Allah'ım! Mevlana hazretleri bana sert sözler söyledi ise de senin için söyledi. Ben zavallı kul da bu alçak gönüllüğü senin padişahlığından ötürü gösteriyorum ve sana yalvarıyorum. Bu iki riyasız davranış hürmetine bana merhamet."

Daha sonra bu duanın ardından sultanın ağzından "Yarabbi, nemli olan iki gözümün yaşına, ateş ve gamla dolu olan sineme merhamet et." kelimeleri döküldü.

Sultan dersini almıştı. Hakka yalvarışı bu pişmanlığını gösteriyordu. Bu çaresizliği gören Mevlana Hazretleri dışarı çıkarak sultana yaklaştı ve şöyle dedi: "Sana Allah'ın izniyle halkın başında nizamı kontrol görevi verilmiş, sen ise halkının çobanı olacağına halka ılımlı davranmıyorsun ve kurt oluyorsun. Git. Yüce Allah sana merhamet etti ve seni bağışladı."

1 görüntülenme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.