LUGATDünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel kuruldu! - Tarihte Bugün

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel kuruldu!

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel kuruldu!
Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel kuruldu!

18 Temmuz 1968 tarihinde birçok farklı açıdan teknolojinin amiral gemisi konumunda değerlendirilebilecek olan Intel kuruldu. Intel'in kurulmasıyla birlikte dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi şirket haline gelmiş oldu. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak çıkışını başlatan şirket, Gordon E. Moore tarafından kurulmuş olup ismi Integrated Electronics'in baş harflerinden türetilmiştir. İşlemci tarafında yapılan tüm çalışmalar belli bir sirkülasyon dahilinde ve planlı şekilde ilerlediğinden başarı da bu yöntemle birlikte rahatlıkla gelebilmiştir.

AMD rekabeti Intel'in büyümesini sağladı

İlk aşamada 1971 yılı başında Intel, 4004 mikroişlemcisiyle karşımıza çıktı. Günümüzde, bilgisayarların hemen hemen tamamında Intel işlemcilerinin kullanılıyor olması, önceleri yalnızca bilgisayar üreticilerinin bildiği mikroişlemci markasını, kullanıcılara da öğretmeyi bilen Intel Inside reklam kampanyası sayesinde gerçekleşmiştir. Şirketin piyasa değeri 150 milyar dolar civarında seyretmektedir. Intel, AMD'nin 1995 yılından sonraki sürecinden olumsuz etkilenmiş, zarara doğru sürüklenmiştir. AMD'nin 1995 yılının bitişinden itibaren masaüstü bilgisayarlarda kullanılmak amacıyla ilk aşamada 64 bit işlemciler üretmesi Intel'i de bu konuda gayretli kılmış ve Intel, AMD'den 64 bit işlemci patentini satın aldı. Intel'in büyümesi bu satın alma hamleleriyle birlikte ciddi bir düzen kazanmış.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz