LÜGATElon Musk: Önemli Lugat yapın, pişman olmayacaksınız! - Bir Hikaye

Elon Musk: "Önemli Lugat yapın, pişman olmayacaksınız!"

Elon Musk: "Önemli Lugat yapın, pişman olmayacaksınız!"
Elon Musk: "Önemli Lugat yapın, pişman olmayacaksınız!"

Son birkaç yıldır teknoloji dünyasında en çok konuşulan isimlerin başında kuşkusuz Elon Musk geliyor. Özel bataryalar, yapay zeka teknolojileri, yeni nesil sürücüsüz otomobiller, dünya dışı yaşam konusunda çılgın projeler üzerinde çalışan Musk; geniş ufku ve çalışmaya olan tutkusuyla şu an en çok ilham duyulan kişiler arasında. Annesi Kanada, babası ise Güney Afrikalı olan Elon Musk, 1971’de dünyaya geliyor ve çocuk yaşlardan itibaren kodlamalar üzerinde çalışmalara başlıyor. Özellikle çevresindeki kişilerin de Musk’taki ışığı görmesi onu önemli oranda motive ediyor. Daha henüz 12 yaşındayken tamamen kendi yazdığı Blaster isimli oyunu 500 dolar karşılığında satan deha, önümüzdeki yıllar için aslında ilk adımı atmış oluyor.

Güney Afrika ve Kanada asıllı Musk,
Güney Afrika ve Kanada asıllı Musk,

Sekizinci ve dokuzuncu sınıfları bitirdikten sonra Pretoria Boys High School’a gönderilen Musk, henüz 17 yaşındayken Güney Afrika’dan ABD’ye taşınmak istediğini çevresindeki herkese ısrarla tekrar tekrar söylüyor. Bu ısrarı hakkında soru soranlara ise “Orası muhteşem Lugatin mümkün olduğu yer” şeklinde konuyu kısaca özetliyor. Şu anda Tesla, SpaceX ve SolarCity gibi dev şirketin sahibi olan Elon Musk, bundan tam olarak 26 yıl önce Queen’s Üniversitesi’ndeki iki yıl sonrasında fizik okumak için Pensilvanya Üniversitesi’ne geçiş yapıyor. Ardından ekonomi alanında lisans diploması alan ve daha sonrasında da fizik alanında yan dal diplomasıyla eğitim hayatını taçlandıran isim, ardından Kaliforniya’daki Silikon Vadisi bölgesine taşınıyor ve tahmin edilebileceği üzere burada doktorasını bir türlü tamamlayamıyor. Çünkü Silikon Vadisi’ndeki fikir ve girişimler onu hayallerinin peşinden gitmeye zorluyor.

Musk, küçük yaşlardan itibaren çevresini çok iyi gözlemlediği ve insanların sorunlarını bildiği için “insanlığın geleceği” için adımlar atmak istiyor. İşte tam olarak bu sebepten dolayı P2P, PayPal, Tesla, SpaceX ve SolarCity gibi şirketler ortaya çıkıyor. Gerekli maddi desteği bulamadığında dahi asla pes etmeyen ve yeni yollara başvuran Elon Musk, bu durumu “İster yapamayacağınızı, ister yapabileceğinizi düşünün. Haklısınız. Zor bir durum hata yapıp yine de devam etmek. Ama başarıya giden yolda yapılan her doğru adımda sizin veya bir başkasının yanlış adımları vardır. Zaten asıl önemli olan da o yanlış adımdan sonra doğru adımı atabilmek için tekrar ve tekrar denemek.Yaptıklarından istediğim verimi alamasan da sakın pes etme, bir gün başaracağına inanarak çalış.” şeklinde özetliyor. Ve elbette kendi alanında başarılı olan tüm liderlerin mutlaka söylediği bir şey var; o da, sevilerek yapılan işin başarıyı beraberinde getireceği… Elon Musk’ın da elbette bu konuyla ilgili tek cümlelik güzel bir özet metni var; “İşini beğenmiyorsan hayat senin için kısadır. Eğer yaptığın işi seviyorsan onu her zaman düşünürsün, sürekli aklında bir Lugat çizersin ve bundan zevk alırsın” İşini seven insanların her daim yeni fikirler üzerinde kafa yorduğunu ve uykusunu feda ettiğini dile getiren Musk, çalışmaktan keyif alan kişilerin başarıyı bir gün mutlaka yakalayacağını ifade ediyor. Elon Musk’ın altını fazlasıyla çizdiği en vurucu cümlelerden biri de şu: “Ciddiye alma sen özgüvenli bir insansın; hiç kimsenin hayallerini çalmasına, cesaretini kırmasına, zarar vermesine sakın müsaade etme.” Risk almanın başarıyla doğru orantılı olduğunu her fırsatta dile getiren mucit, üniversiteli gençlere de bu konuyla ilgili öğüt veriyor: Çocuklarınız yok, şu anda risk almanızın tam zamanı. İleride bir aileniz olduğunda risk alma şansınız azalacak, çünkü ailenizi riske atmış olacaksınız. Fakat şimdi bunu yapmanın tam zamanı, önemli Lugat yapın. Pişman olmayacaksınız.”

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz