LÜGATJohann Christoph Bach, Alman bestecinin ölüm yıl dönümü - Tarihte Bugün

Johann Christoph Bach, Alman bestecinin ölüm yıl dönümü

Johann Christoph Bach, Alman bestecinin ölüm yıl dönümü
Johann Christoph Bach, Alman bestecinin ölüm yıl dönümü

Johann Sebastian Bach, 21 Mart 1685 tarihinde Almanya'da dünyaya geldi. Bach sülalesi, yüzyıllar süren bir sülaledir ve hemen hemen her bireyi müzisyendir. Bach ailesi, 16. ve 17. yüzyıllar boyunca ailenin doğan her ferdini müzisyen olarak yetiştirdi ve eğitti. Dededen toruna her birey birbirine müzikle bağlanmıştır

Henüz 9 yaşında annesini, bundan bir sene sonra da babasını kaybeden Bach, hayatının en sıkıntılı dönemlerini daha çocuk yaşlarda yaşamaya başladı.

Bu ani ölümlerle sarsılmasının yanı sıra, org çalan ağabeyinin yanında kendini geliştirmeye başladı.

Bach, Mattehaus Kilisesi'ne soprano olarak girdiğinde daha 15 yaşındaydı. O sırada besteci Georg Böhm Lüneburg’da Johannes Kilisesi'nin orgculuğunu yapıyordu. Bach bu ustadan çok faydalandı. Bach’ın org için yazdığı ilk eserlerde Böhm’ün etkileri fark edilir.

Bir süre sonra Armstad'ta org çalmaya başlayan Bach, daha ciddi, daha fazla para kazanabileceği, daha profesyonel bir iş istiyordu. Bir zaman sonra aradığını Mühlhausen’de buldu. Bugün mevcut olan eserlerinden birkaçını bu dönemde yapmasına karşın, burada yaptığı bestelerin büyük bir kısmı günümüze ulaşmamıştır.

Bach, hayatı boyunca 1000'in üzerinde beste yaptı. Ancak Günümüze ulaşan eserleri, ikinci evliliğinden olan Carl Phillip Emanuel’in arşivine aldıklarıyla sınırlı kaldı.

Bir süre sonra Leipzig’e dönen Bach’ın gittikçe artan hastalıkları kendisini ve yakınlarını endişelendirmeye başladı.

Yoğun çalışması ve özellikle nota kopyalaması sırasında yorulan gözleri, yıllar geçtikçe göremez hale geldi. 1749 senesinde gözlerinden bir ameliyat geçirdi ve ameliyat sonrasında mevcut durum daha da kötüleşerek gözlerini tamamen kaybetti.

Görme yetisini kaybetse de inancından ve hırsından hiçbir şey kaybetmeyen Bach, çalışmalarına aynen devam etti.

Bu dönem en önemli çalışmalarından biri damadı ve çömezi Altnikol’a yazdırdığı Son Koral’idir. Bu koral “En büyük sıkıntılara düştüğümüzde” sözleri ile başlıyordu. Bach, ölümünün yaklaştığını hissedince o koralin başına “Tanrım işte katına çıktım” cümlesini de ekletmiştir.

Ölümünden on gün evvel gözleri yeniden görmeye başlasa da, artık bir eser verebilecel halde değildi.

Johann Sebastian Bach, 28 Temmuz 1750 tarihinde, akşam saat 8:45'te yüksek bir ateşin ardından inme inmesi ve inmeye karşı yapılan sağaltım tedavisinin sonuçsuz kalmasının ardından hayata gözlerini yumdu.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz