LÜGATKemal Sunal'ın sinemanın gülen yüzü olma hikayesi - Bir Hikaye

Kemal Sunal'ın sinemanın gülen yüzü olma hikayesi

Kemal Sunal'ın sinemanın gülen yüzü olma hikayesi
Kemal Sunal'ın sinemanın gülen yüzü olma hikayesi

Oynadığı karakterlerle önemli çıkış yakalayan Kemal Sunal, Türk sinema tarihine damga vuran oyunculardandı. Tiyatro ile sanat hayatına başlayan sanatçı, Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle sinema filmlerine yöneldi. İlk amatör tiyatro oyunu, Vefa Lisesi'nde okurken rol aldığı Zoraki tabip oldu. Lise öğrenimi sırasında oynadıkları bir oyunla, Akşam Gazetesi Liseler arası tiyatro yarışmasında 'En İyi Karakter Oyuncusu' seçilmiştir.

Ondaki yeteneği keşfeden felsefe öğretmeni Belkıs Balkır'ın kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırmasıyla, Kenterler Tiyatrosu'nda profesyonel oyuncu olarak çalışmaya başlayan Sunal, bu tiyatrodaki ilk rolü "Fadik kız" ile profesyonelliğe geçiş yapar. 150 lira maaş ile kariyerini sürdüren sanatçı, aynı tiyatroda "Deli İbrahim" rolünü oynamış ve maaşını 300 liraya yükseltmiştir. Ulvi Uraz Tiyatrosu'na geçiş yapan Sunal bu tiyatroda 4 sene sahneye çıkar. Buradan sonraki durağı ise, ilerleyen yıllarda birlikte kamera karşısına da geçeceği Ayfer Feray'ın kendi adını taşıyan Ayfer Feray Tiyatrosu'dur. Son tiyatro deneyimi olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda 1500 lira maaşı olan sanatçı, artık daha büyük rollerde oynamaya başlamıştır. Dün-bugün isimli bir oyunu oynadıkları sırada, kendisinden daha önce sinemaya geçmiş olan Zeki Alasya, Ertem Eğilmez'in yeni filmi için aradığı oyuncuları seçmesi için kendisini bu tiyatroya davet etmiştir. Bu oyun sırasında, Kemal Sunal'ı çok beğenen Ertem Eğilmez, sanatçının ilk sinema deneyimi olan Tatlı Dillim'de rol almasına karar verir.

Kemal Sunal'a "Neden tiyatroya devam etmediği" sorulduğunda ise, "Film, tiyatro provalarına engel oluyordu. Aksatmaya başlayınca, bırakmamın daha iyi olacağını düşündüm." diyerek cevap vermiştir.

Kemal Sunal, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getirmektedir: "Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu'ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum."

1972 yılında başlayan ve kendisini dev bir isim haline getiren sinema ile birlikte tiyatroyu sürdürmekten vazgeçen Kemal Sunal'a "Neden tiyatroya devam etmediği" sorulduğunda ise, "Film, tiyatro provalarına engel oluyordu. Aksatmaya başlayınca, bırakmamın daha iyi olacağını düşündüm." diyerek cevap vermiştir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz