LUGATKerime Nadir’in doğum yıl dönümü - Tarihte Bugün

Kerime Nadir’in doğum yıl dönümü

Kerime Nadir’in doğum yıl dönümü
Kerime Nadir’in doğum yıl dönümü

5 Şubat 1917 tarihinde İstanbul’da doğan Nadir, günümüz Türk edebiyatının eserleri en çok sinemaya çevrilmiş yazarıdır.

İstanbul'da doğan Yazar Kerime Nadir, Fransız ekolünde yetişmiş biriydi. Saint Joseph Fransız Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra şiir yazmaya başlayan Nadir, ilk öykülerini ise Servet-i Fünun, Uyanış, Yarımay gibi dergilerde yayımlamaya başladı.

Düz yazı türündeki çalışmaları ise Aydabir, Yedigün, Hayat dergilerinde yayımlandı. 40'tan fazla roman yazan Nadir'in konuları, genellikle kırık aşklar üzerine olmuştu. En meşhur eseri ise Hıçkırık adlı romanıydı. Bu romanda Mustafa Tosun'u ve eşi Üftade Hanım'ın yaşam öykülerini konu edindiği sanılmaktadır.

30 civarında eseri senaryolaştırılarak sinema filmine çevrilmiş olan yazar için; "Yazarlığını topluma ve gerçeklere sırt çevirerek kendi dünyasında sürdürmekle" eleştirilmesinin yanı sıra, okuma sevgisi aşıladığı yönünde olumlu yorumlara da hedef olmuştu. Uzun yıllar Maçka Palas'ta yaşayan yazarın bazı romanları yabancı dillere de çevrilmiş ve 5 milyondan fazla satış yapmıştı.

İlk romanı "Yeşil Işıklar" 1937'de yayınlandı. Çoğunlukla kadın kahramanlar üzerine kurduğu duygusal aşk ve serüven romanları ile 1940-1970 yılları arasında çok okunan ve sevilen bir yazar oldu.

1980'lerde eski ilgiyi gördüğü söylenemez ancak yazmayı son nefesine kadar sürdürdüğü de bir gerçektir; son romanı Aşk Fısıltıları'nı ölümünden bir yıl önce yayımlamıştır. Yine de asıl şöhretini 1940'larla 70'ler arasında yaşamıştır.
1938'de yayımlanan ve ilk ciddi romanı olarak kabul edilen Hıçkırık'ı 19 yaşındayken kaleme almış; ardından Funda (1941), Seven Ne Yapmaz (1941), Samanyolu (1941), Sonbahar (1943), Aşka Tövbe (1945), Ormandan Yapraklar (1948), Posta Güvercini (1950), Son Hıçkırık (1956), Kırık Hayat (1957), Aşk Bekliyor (1959), Gümüş selvi (1960), Sisli Hatıralar (1967), Dert Bende (1973), Zambaklar Açarken (1973) gibi romanlarıyla belli bir okur kitlesi tarafından sürekli okunan bir yazar haline gelmiştir.

1980'lerde eski ilgiyi gördüğü söylenemez ancak yazmayı son nefesine kadar sürdürdüğü de bir gerçektir; son romanı Aşk Fısıltıları'nı ölümünden bir yıl önce yayımlamıştır. Yine de asıl şöhretini 1940'larla 70'ler arasında yaşamıştır.

Bazı romanlarının etkisi o kadar geniştir ki Hıçkırık romanının yayımlanmasından sonra yeni doğan kız çocuklarına Nalan veya Handan; erkek çocuklarına ise Kenan isminin koyulması furya hâlini almıştır. Aynı durum Funda yayımlandığında da söz konusu olmuş; sadece yeni doğan kız çocuklarına değil restoranlara, pastanelere bile Funda adı verilmeye başlanmıştır.

Onun romanlarının sinemaya uyarlanmasında öncü olan isimler arasında Sadri Alışık, Çolpan İlhan ve Hülya Koçyiğit vardır. Özellikle 1960’lı yıllarda çekilen Hıçkırık ve Son Hıçkırık filmleri ile Hülya Koçyiğit bu tarz filmlerin en çok aranan aktristi olmuştu.

Kerime Nadir’in romanları anlaşmalı olduğu İnkılâp Kitabevi tarafından basılmadan önce genellikle gazete ve dergilerde tefrika ediliyordu. Gazetelerin tirajlarını arttıran en önemli etkenlerden biri olarak görülen Kerime Nadir romanlarını yayımlamak için basın dünyasında büyük bir rekabet yaşanmaktaydı.

Bununla ilgili olarak Kerime Nadir, Romancının Dünyası adlı anı kitabında birçok olay anlatmaktadır. Bunlardan biri de şöyle aktarılmaktadır: 1948 yılında Hürriyet gazetesi yayın hayatına Refik Halit Karay’ın Bizim Hayatımız romanıyla başlamış ve bir süre sonra gazetenin sahibi Sedat Simavi, Kerime Nadir’i arayarak şöyle demiştir: “Refik Halit’in romanı tutmadı. Gazetenin tirajı düşüyor... Bize acele bir şey hazırlamanız mümkün mü?” Bunun üzerine Kerime Nadir, elinde hazır bulunan Aşk Rüyası romanını gazeteye verir. Bu roman, afişler ve el ilanlarıyla duyurulduktan sonra Hürriyet gazetesinde tefrika edilir ve gazetenin tirajın da umulandan fazla bir artış gözlemlenir. Popülerliği arttıkça Kerime Nadir sipariş üzerine gazete ve dergilere roman yazmaya başlamış ve artık “Kerime Nadir” adı “bir markaya dönüşmüştür.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz