LUGATMevlana Celaleddin-i Rumi, Belh kentinde dünyaya geldi. - Tarihte Bugün

Mevlana Celaleddin-i Rumi, Belh kentinde dünyaya geldi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi, Belh kentinde dünyaya geldi.
Mevlana Celaleddin-i Rumi, Belh kentinde dünyaya geldi.

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğmuştur.

Mevlana Afganistan sınırlarında bulunan Belh şehrinde 1207 tarihinde dünyaya gelmiştir. Annesi, Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun, babası, alimlerin sultanı ünvanı ile tanınmış, Muhammed Bahaeddin Veled'dir. Mevlana Celaleddin daha sonraları Anadoluya göç ettiği için ve o günlerde Anadolu'da Rumlar yaşadığından Celaletini Rumi yani Rum diyarlardındaki Celalettin künyesi verildi. Mevlana arapça efendimiz manasınadır.

Mevalana babasının vefatından sonra bir müddett onun makamına geçti ve bu arada tasavvuf ilimleri ile meşgul oldu. Onun hayatına en büyük yön veren olay Konya'da Şems ile karşılaşmasıdır. Maddi ve manevi hayatında değişimlere sebep olan Şems buluşması maddeden manaya geçişi için gereken bazı sorulara yanıt buldu ve fikirleri daha değişik bir boyut kazandı. Uzun yıllar konyada hem ilmi hemde manevi irşad görevinde bulunan Mevlana 1273 tarihinde Konya'da vefat etmiştir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz