LUGATMichael Phelps'in başarısının ardında yatan gerçek - Bir Hikaye

Michael Phelps'in başarısının ardında yatan gerçek

Michael Phelps'in başarısının ardında yatan gerçek
Michael Phelps'in başarısının ardında yatan gerçek

Dünyaca ünlü Amerikalı yüzücü Michael Phelps'in hayatında antrenör Bob Bowman’ın yeri bambaşka. İkili arasındaki bağı anlatmak için en doğru tanımlama ‘baba-oğul’ olacaktır.

Kazandığı madalyalar, kırdığı rekorlarla spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Michael Phelps, Bowman’ı gördüğü ilk anı bir röportajda şu sözlerle ifade ediyor:

Onu ilk gördüğüm zamanı hatırlıyorum: havuz kenarındaydı ve ben, hakkında, ‘Hayatım boyunca asla bu adamın ekibinde yüzmem. Onunla, aynı anda havuz kenarında bile olmak istemem’ diye düşündüm. Kendi üslubuyla yüzücüleri ‘motive edişini’ hatırlıyorum. Sürekli düdük çalıp bağırıyordu! Buna asla dayanamayacağımı düşünmüştüm. Fakat bir sonraki yıl, onun ekibinde yüzmeye başladım ve o günden beri tarih yazıyoruz. Onunla bir araya gelmek, büyük bir şanstı; en iyisinden daha azını kabul etmeyecek kadar tutkulu biriyle çalışıyor olmak, her sporcu için büyük bir nimettir. Antrenörümle, 11 yaşından beri, beraberiz. Hatta büyürken, benim için baba figürü gibiydi. Ve şunu itiraf etmeliyim ki; başka biriyle çalışıyor olsaydım, şu anda bulunduğum konumda olamazdım. Bu size, çok iddialı bir laf gibi gelebilir ama doğru. Çünkü en iyi nasıl çalışabileceğimi, tam olarak nelerin beni harekete geçirebileceğini çok iyi biliyor ve bu sayede, kapasitemi de artırıyor.

Michael Phelps
Michael Phelps

Bowman ise Michael Phelps için, “O harika bir öğrenci. Birçok sporcunun katlanamayacağı zorlu antrenman programına harfiyen uydu. Çok çalıştığı için bu kadar önemli dereceler elde etti. O her zaman benim için ‘En büyük şansım’ söylese de asıl o benim için bir şans. O emekli olsa da bizim yollarım asla ayrılmaz. Belki bana yardımcılık konusunda destek olabilir” ifadelerini kullanıyor.

Michael Phelps elde ettiği başarıların mimarı olan Bob Bowman, 2013 yılında Türkiye Yüzme Milli Takımı'na danışmanlık yapmıştı.

Bu arada Michael Phelps, 2016 Yaz Oyunları'nda 2168 yıl önce kırılan bir rekoru egale etti. Rio'da toplam 4 altın madalya kazanan Michael Phelps, 2168 yıllık rekoru kırdı. Antik Olimpiyat Oyunları'nda Rodoslu Leonidas, 'stadion' (yaklaşık 200 m), 'diaulos' (yaklaşık 400 m) ve 'hoplitodromos' (zırhlı araç yarışı) dallarında yarışmış ve M.Ö. 164-160-152 yıllarında 12 kez birinci olmuştu. ABD'li sporcu şimdiye kadar katıldığı olimpiyat oyunlarında toplam 14 altın madalya aldı ve bu inanılmaz rekoru kırdı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz