LUGATOsman Bölükbaşı vefat etti - Tarihte Bugün

Osman Bölükbaşı vefat etti

Osman Bölükbaşı vefat etti
Osman Bölükbaşı vefat etti

Eski siyasetçilerden Osman Bölükbaşı 6 Şubat 2002 tarihinde 89 yaşında Ankara'da yaşamını yitirdi.

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlı Hasanlar köyünde 1913’de dünyaya gözlerini açan Osman Bölükbaşı, Fransa’da Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nde öğrenim görerek vatanına geri döndü. Bölükbaşı Kandilli Rasathanesi’nde asistan olarak işe başlarken bir süre de Haydarpaşa Lisesi’nde öğretmen olarak görev yaptı.

1946 yılında siyasete ilk adımını atan Bölükbaşı Demokrat Parti’ye (DP) girerek, Parti Genel Müfettişliği’ne kadar yükseldi. 1947’de DP’den ayrılan Bölükbaşı 1 yıl sonra Millet Partisi’nin (MP) kurucuları arasında yer aldı. 1950 Genel Seçimleri’nde Kırşehir’den MP’nin tek milletvekili olarak Meclis’e girdi; ancak MP’nin, laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle 1953’de kapatılması üzerine bir grup eski MP’liyle Cumhuriyetçi Millet Partisi’ni (CMP) kurdu ve yeni partide genel başkanlık koltuğuna oturdu.

Osman Bölükbaşı, 1954 seçimlerinde Kırşehir’den tekrar milletvekili seçildi, DP hükümeti, Kırşehir’i ilçe durumuna getirdi.

Temmuz 1957’de TBMM’ye hakaretten tutuklandı. Kırşehir’in Haziran 1957’de il statüsüne kavuşmasının ardından Ekim’deki seçimlerde Bölükbaşı ve CMP’li arkadaşları yine milletvekili seçildiler. Osman Bölükbaşı, 1958 yılında CMP’nin, Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesini sağlarken kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin (CKMP) Genel Başkanlığına getirildi. 1959’da tekrar 10 ay hapis cezasına mahkum edildi.

27 Mayıs Darbesinden sonra Kurucu Meclis üyeliğine seçilen Osman Bölükbaşı , 1961 genel seçimlerinin ertesinde koalisyon hükümetlerine katılmayı reddederek 1962 yılının Haziran ayında CKMP, İsmet İnönü’nün kurduğu 2. koalisyon hükümetine katılınca 28 milletvekiliyle birlikte kendi partisinden istifa ederek 2. kez Millet Partisi’ni kurdu ve partinin genel başkanlığına getirildi. Bölükbaşı’nın ikinci kez kurduğu Millet Partisi, 1965 Şubat ayında kurulan Suat Hayri Ürgüplü başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı; ancak Bölükbaşı yine kabinede görev almadı.

1972 yılında partisinin genel başkanlığını bırakan Bölükbaşı ,9 Eylül 1973 tarihinde hem milletvekilliğinden istifa ederek aktif politika yaşamına son verdi. 27 yıllık siyasi mücadelesinde coşkulu mitingleriyle Türk Siyasi Tarihinde iz bırakan Bölükbaşı, güzel ve heyecanlı konuşmalarıyla her ne kadar Türk halkında her ne kadar büyük beğeni toplasa da sandıklarda beklediği oy oranına hiçbir zaman ulaşamadı.

Meydan mitinglerinde Bölükbaşı’yı alkışlayan eller seçimlerde başka partilere oy verdi. Bu duruma defalarca şahit olan Bölükbaşı kendisini dinlemek için toplananlara “Alkışlar bize, oylar DP’ye” diyerek takılırdı. 1961 sonrasında ise bu sözünü “Alkışlar bize, oylar AP’ye” şeklinde değiştirmişti.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz