LÜGATRuhban Okulu neden kapandı? - Bir Hikaye

Ruhban Okulu neden kapandı?

Ruhban Okulu neden kapandı?
Ruhban Okulu neden kapandı?

Heybeliada Ruhban Okulu (HRO), 1844’te Sultan Abdülmecid’in emriyle Ortodoks din adamı yetiştirilmesi için Heybeliada’daki 9. yüzyıldan kalma Aya Triada Manastırı’nın içinde kuruldu. Bu Manastırın kuruluş günü olan 6 Şubat da her yıl törenle kutlanıyor

HRO’nun kapanma sebebi de Yunanistan’dı. Heybeliada Ruhban Okulu'nu 1971’de Anayasa Mahkemesi kapattı. Ancak arkasındaki asıl sebebi, TESEV’in 2005’te Prof. Mensur Akgün’ün liderliğinde yayımladığı rapor açıkça ortaya koyuyor:

  • “HRO’yu kapanmaya götüren 2 temel dönem vardır: 1.si; Atina’yla aramızdaki Kıbrıs Sorunu’nun ortaya çıkıp 6-7 Eylül’ün zemininin hazırlandığı 1955 yılı. 2.si de; Kıbrıs Sorunu’nda bir başka evreye tekabül eden 1964-65 dönemi.”

Sonraki yıllarda Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türk azınlığa karşı uyguladığı ambargolarla da HRO, Türk-Yunan ilişkilerinde “mütekabiliyet” (karşılıklılık) çerçevesinde ele alınan bir konu haline geldi. Yani iyice çözülmez oldu.

HRO’yu Yunanistan’dan en son 1933’te muhalefet lideri olan Venizelos (resimde) ziyaret etmişti. Hem de Atatürk ile başlattığı Türk-Yunan dostluğunun temelini atmak üzere.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti.

Türkiye’deki Rum cemaatinin ileri gelenlerinden, “Cemaat Vakıfları 1. Temsilcisi” olan Laki Vingas da Çipras’ın bugünkü ziyareti küçümsememek gerektiğini söylüyor. Kamuoylarında yaratacağı olumlu havanın ve bilinçlenmenin, atılacak adımlar için zemin hazırladığını vurguluyor.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz