LÜGATSüreyya Duru’nun ölüm yıl dönümü - Tarihte Bugün

Süreyya Duru’nun ölüm yıl dönümü

Süreyya Duru’nun ölüm yıl dönümü
Süreyya Duru’nun ölüm yıl dönümü

1930 yılında Samsun‘da dünyaya gelen Süreyya Duru, İstanbul‘a geldikten sonra Galatasaray Lisesi’nden 1949 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 3 yıl devam eden ancak mezun olmadan okuldan ayrılan Duru, 1954 yılında okulu bıraktıktan sonra babasının kurmuş olduğu Duru Film‘de çalışmaya başladı.

1955 yılında Fikret Hakan‘ın başrolünde oynadığı Ömer Lütfi Akad‘ın yönettiği “Beyaz Mendil” filminde prodüksiyon amirliği yaparak setlere merhaba diyen usta yönetmen, 1961 yapımı “İstanbul’da Aşk Başkadır” filmi ile yönetmenliğe olan ilk geçişini de yapmış oldu.

Kendi şirketi Murat Film’i kurmadan önce, babasının şirketi Duru Film için çalışan Süreyya Duru’nun 1971 yılında çektiği Keloğlan adlı filmi hasılat rekorları kırdı. Keloğlan masalını esas alan ve Rüştü Asyalı‘nın başrolde yer aldığı 1970 yapımı Keloğlan filmi ile önemli bir başarı kazanan Duru, meslek yaşamının ilk dönemlerinde daha çok melodramlar çekmeye tercih etti. Yönetmenlik yaptığı filmlerde en çok Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit, Leyla Sayar, Kayhan Yıldızoğlu, Filiz Akın, Yıldırım Gencer, Kenan Pars, Perihan Savaş, Aytaç Arman, Menderes Samancılar ve Hülya Avşar ile çalışan Duru, 1966 yılında Cüneyt Arkın ile de Malkoçoğlu film dizisine başladı ve büyük ilgi gördü.

Bedrana adlı filminde ilk kez Perihan Savaş ile çalıştı.
Bedrana adlı filmi ile 1974 yılında Çekoslovakya‘da düzenlenen Karlovy Vary Film Şenliğinde Cidalc ödülünü kazanan sanatçı, aynı yıl düzenlenen Antalya Film Festivali ve Yarımça Sanat Şenliği’nde en iyi 2. film seçildi. Filmin başrol oyuncusu Perihan Savaş ise En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Süreyya Duru, 21 Şubat 1988 tarihinde henüz 58 yaşında kalp krizi nedeni ile İstanbul’da vefat etmiştir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz