LÜGATTarihte bugün: Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel aldı - Tarihte Bugün

Tarihte bugün: Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel aldı

Tarihte bugün: Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel aldı
Tarihte bugün: Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel aldı

Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile eski İsrail Başbakanı Menahem Begin 1978'de Jimmy Carter'ın arabuluculuğunda Camp David anlaşmasıyla Nobel'i paylaşmıştı. İkili ilk Arap - İsrail barışının mimarları olarak görülüyordu. Zaten Nobel'in en büyük sebebi de buydu.

İkili liderin olduğu dönemde Mısır ile İsrail arasındaki Camp David Anlaşması imzalandı. Nobel'i getiren anlaşma. Çünkü bu anlaşma bir Arap devleti ile İsrail'in arasında imzalanacak ilk anlaşmaydı. Bu anlaşma sonrası Mısır lideri Enver Sedat İsrail'e ilk ayak basan Arap devlet lideri oldu.

İki liderin Nobel'i aldıkları an.
İki liderin Nobel'i aldıkları an.

Bu anlaşma Nobel'i getirecek kadar etkilemişti dünyayı. Çünkü ikili birlikte aldılar birlikte paylaştılar bu ödülü. 12 gün boyunca gizli yürütülen anlaşma imzalanırken belki de Nobel'e giden bir yol haline geleceğini kimse bilmiyordu. İkili bu anlaşma için 100 km uzağında bulunan ormanlık bir alana kurulu Camp David'de bir araya geldi.

Bize 'tarihte bugün' yazısını yazdıracak bu anlaşma İsrail tüm Arap ülkeleri arasında oluşabilecek bir barış için de temel sayılıyordu. Bu anlaşma ile ilgili Batı Şeria ve Gazze'nin geleceğine ilişkin konuların gündeme gelmediği söylendi ancak Filistin halkının gözünde Enver Sedat'ın imajı zedelendi.

  • Bu arada Kasım 1979'da Nobel Barış Ödülü'nü alan Sedat, Ekim 1981'de uğradığı suikastte hayatını kaybetti.

Ancak bu Nobel ödülü şartlar ne olursa olsun 'tarihe geçmeyi' başardı.


BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz