ABD Özel Kuvvetleri'nin İdlib'de düzenlediği operasyonda 13 kişi öldü

Suriye'nin kuzeybatısındaki ABD Özel Kuvvetleri'nin gece düzenlediği baskının ardından Suriyeliler olay yerinde toplandı.
Suriye'nin kuzeybatısındaki ABD Özel Kuvvetleri'nin gece düzenlediği baskının ardından Suriyeliler olay yerinde toplandı.

Pentagon, ABD Özel Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeybatısında "başarılı" bir terörle mücadele görevi yürüttüğünü açıklarken hedefteki isme açıklık getirmedi. Bölgedeki kaynaklar hedefin terör örgütü DEAŞ'ın en çok aranan elebaşlarından biri olabileceği üzerinde duruyor.

ABD askerlerinin İdlib'de düzenlediği operasyonda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 13 kişi hayatını kaybetti.

ABD'nin, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinde bir F-16 savaş uçağı ve helikopter desteğiyle gerçekleştirdiği operasyon gece 00.30 sularında başladı.

Görgü tanığı bir köy sakini, "00.30 sularında dışardan bir ses geliyordu, tufan oluyor zannettim. Dışarı çıkıp baktığımda helikopterler yukarıda dolaşıyor, helikopterden birisi megafonla sesleniyordu." ifadelerini kullandı.

ABD askerlerinin bir süre "teslim ol" çağrıları yaptığını belirten köy sakini, "Sanırım bir aracın yardım için geldiğini düşündüler ve ateş açmaya başladılar. Çevredeki evler de zarar gördü." dedi.

Enkazda çalışma yapan Sivil Savunma ekipleri, baskında 6'sı çocuk, 4'ü kadın toplam 13 kişinin öldüğünü bildirdi.

Ayrıca, bölgedeki güvenlik unsurları, ABD askerlerinin operasyonda evdeki kişilerden birini sağ şekilde alarak yanlarında götürdüğünü söyledi.

Baskının gerçekleştiği yerde, atılan bombalar yüzünden evin bazı duvarlarının ve tavanının çöktüğü, mutfak kısmının yandığı, eşyaların tahrip olduğu ve yerlerdeki kan izleri görülüyor.

Görüntülerde, Amerikan askerlerinin kullandığı mühimmatların artıkları da fark ediliyor.

  • Bölgedeki kaynaklar, ABD askerlerinin hedefinde terör örgütü DEAŞ'ın en çok aranan elebaşlarından biri olabileceği üzerinde duruyor.

ABD, Ekim 2019'da İdlib'te benzer bir operasyonla, DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

ABD operasyon yaptığını doğruladı ama isim vermedi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, yürütülen operasyonun başarılı olduğunu kaydetti.

Kirby, Amerika tarafından can kaybının olmadığı ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda paylaşılacağını belirtti.

Sözcü, hedefteki isim ya da gruba dair herhangi bir ayrıntı vermekten kaçındı.

Öte yandan, AP'de yer alan habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen ABD'li bir yetkili, operasyona katılan helikopterlerden birinin yaşadığı teknik sorun nedeniyle yere indiği ve imha edildiğini kaydetti.