Afganistan'da ramazan barışı

Afganistan Devlet başkanı Eşref Gani
Afganistan Devlet başkanı Eşref Gani

Afganistan yönetimi Taliban'a karşı yürüttükleri operasyonları ramazan bayramı için durdurma kararı aldığını duyurdu. Tek taraflı ateşkes ilanına karşı Taliban'dan şimdilik bir açıklama gelmedi.

Afganistan devlet başkanı Eşraf Gani 7 Haziran’da Taliban’a karşı, 12 Haziran’da başlayacak ve 19 Haziran’da sona erecek geçici bir ateşkes ilan ettiklerini duyurdu. Afgan güvenlik birimlerine Taliban’a karşı gerçekleştirilen operasyonların ramazan bayramı boyunca durdurulmasını söylediğini açıklayan Gani, bu ateşkes sayesinde Taliban’ın silahlı eylemlere son vermeyi tekrar düşüneceği konusunda ümitli olduğunu ifade etti.

Taliban'ın lideri Molla Ömer'in öldüğü 2015'de doğrulandı.
Taliban'ın lideri Molla Ömer'in öldüğü 2015'de doğrulandı.

1979’da başlayan Sovyet İşgali sonucunda ortaya çıkan kargaşa durumu içinde kurulan Taliban, düzen arayan bölge halkının da desteğiyle kısa sürede gruplara ayrılmış Afganistan’ı eli altında toplayabilmişti. 1996’da Başkent Kabil’i de ele geçirdikten sonra Afganistan Emirliği’ni kurduklarını ilan etmişler, Molla Ömer’i de Emir’ul Mü’minin olarak seçmişlerdi. Ancak Afganistan’daki iktidarları sadece 5 yıl sürebilmişti. Usame bin Ladin’in lider konumunda olduğu El Kaide örgütünün Afganistan’da konuşlanmasına izin verilince, 11 Eylül’de El Kaide’nin üstlendiği ikiz kuleler saldırısının faturası da Taliban’a kesilmiş oldu.

ABD işgalinden sonra güç kaybeden Taliban, birkaç yıllık dinlenişinin ardından tekrar güç kazandı.
ABD işgalinden sonra güç kaybeden Taliban, birkaç yıllık dinlenişinin ardından tekrar güç kazandı.

11 Eylül saldırısı üzerine 2001’de başlatılan Amerikan işgali ile birlikte, Taliban bölgedeki yerleşim yerlerini yavaş yavaş kaybetti. Önce Kabil, daha sonra Taliban’ın kalesi olarak adlandırılan Kandahar gidince, örgüt güçleri güçlerini toplamak üzere dağlık bölgelere ve Pakistan sınırlarına çekildi. Taliban’ın gidişinden sonra Afganistan’da yerel bir yönetim kurulmasına rağmen ABD güçleri, Taliban’ın tamamen ortadan kalkmadığını ileri sürerek ülkeden çekilmedi. ABD güçlerinin ülkedeki mevcudiyetinin doğurduğu tepki ve ülke dışından örgüte katılmak için gelen silahlı gruplar ile kaybettiği gücünü kazanan Taliban ABD güçleri ve Amerikalılara yandaşlık etmekle suçladıkları Afgan yönetimi ile çatışmalara girdi. Bugüne değin de bu çatışmalar hız kesmeden devam etti.