İSLÂM DÜNYASININ DÖRT BİR YANINDAN GÜNCEL SİYASÎ VE KÜLTÜREL HABERLER, DERİNLİKLİ DOSYALAR, BİYOGRAFİLER, OKUNACAK KİTAPLAR VE DAHA FAZLASI... ÖZELLİKLE TARİHTE GERÇEKLEŞEN HADİSELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK VE HER YERDE RASTLAYAMAYACAĞINIZ SIRA DIŞI FOTOĞRAF VE GÖRSELLERLE TANIŞMAK İSTEYENLERE... MÜSLÜMAN DÜNYANIN NABZI, BURADA ATIYOR.

20.356 Takipçi
MECRA HAKKINDA

Afrika'nın en genç milyarderini kaçırdılar

Muhammed Dewji, Afrika'nın 17'nci zengini.
Muhammed Dewji, Afrika'nın 17'nci zengini.
İçindekiler

Ekonomi kaynaklarının verilerine göre “Afrika’nın en genç milyarderi” unvanını taşıyan Muhammed Dewji (43), Tanzanya’nın finansal başkenti sayılan Darusselam’da silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Ulaşımdan gıdaya Afrika’nın 10 ayrı ülkesinde faaliyet gösteren “MeTL Group”un sahibi olan Dewji’nin, bir otelin jimnastik salonuna girerken kaçırılıp bilinmeyen bir yere götürüldüğü açıklandı.

Dewji'nin şirketleri, Afrika'nın 10 ülkesinde faaliyet gösteriyor.
Dewji'nin şirketleri, Afrika'nın 10 ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Böyle bir eylemin Darusselam’da ilk kez yaşandığını belirten Vali Paul Makonda, “İlk bilgilerimiz, Dweji’yi kaçıran kişilerin iki araçla gelen beyazlar olduğu yönünde” dedi. Polis de, Dweji’yi zorla arabaya bindirmeden önce saldırganların havaya ateş açtıklarını kaydetti. Olayla ilgili şimdiden üç kişinin yakalandığı, ancak Dweji’ye henüz ulaşılamadığı belirtildi.

Muhammed Dewji, hayır faaliyetleriyle de tanınıyor.
Muhammed Dewji, hayır faaliyetleriyle de tanınıyor.

1975'te Tanzanya’da doğan Muhammed Dweji, üniversite öğrenimini ABD’nin başkenti Washington D.C.’de bulunan Georgetown Üniversitesi’nde tamamladı. 2005-15 yılları arasında Tanzanya Parlamentosu’nda milletvekili olarak da görev yapan Dweji, 1,5 milyar dolarlık servetiyle “En zengin Afrikalılar” listesinin de 17’nci sırasında yer alıyor. Dweji’nin evli ve üç çocuk babası olduğu biliniyor.