20.356 Takipçi

İslâm dünyasının dört bir yanından güncel siyasî ve kültürel haberler, derinlikli dosyalar, biyografiler, okunacak kitaplar ve daha fazlası... Özellikle tarihte gerçekleşen hadiselerin yıl dönümlerini hatırlamak ve her yerde rastlayamayacağınız sıra dışı fotoğraf ve görsellerle tanışmak isteyenlere... Müslüman dünyanın nabzı, burada atıyor.

Aksa’da dumanlar

Aksa’da dumanlar
Aksa’da dumanlar

İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgalinden iki yıl sonra, 21 Ağustos 1969 günü, Denis Ruhan adlı bir Avustralyalı Hristiyan fanatik, "Mesih’in gelişini hızlandırmak için" Mescid-i Aksa avlusu içindeki Kıble Mescidi’ni ateşe verdi. Saldırıda aralarında tarihi minberin de yer aldığı pek çok kıymetli eser kül oldu.

İçindekiler

İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden iki yıl sonra, 21 Ağustos 1969 günü, Mescid-i Aksa kundaklama girişimine sahne oldu. Denis Ruhan adlı bir Avustralyalı Hristiyan fanatik, "Mesih’in gelişini hızlandırmak için" Mescid-i Aksa avlusu içindeki Kıble Mescidi’ni ateşe verdi. Saldırıda, aralarında Salahaddîn-i Eyyûbî tarafından Halep’ten getirilerek buraya yerleştirilen tarihi minberin de bulunduğu çok sayıda kıymetli eseri kül oldu. İsrail tarafından tutuklanan Ruhan’ın, psikolojik hasta olduğu duyuruldu. Bir süre İsrail’de bir klinikte tutulan Ruhan, daha sonra ülkesi Avustralya’ya sınır dışı edildi.