GündemArabistan'dan Kanada'ya tepki

Arabistan'dan Kanada'ya tepki

HABER MASASI AA, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Arabistan'dan Kanada'ya tepki
Arabistanlı blog yayıncısı ve aktivist Raif Bedevi 4 yıldır hapiste bulunuyor.
BEĞEN

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamanın ardından Suudi Arabistan, Kanada’nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan etti ve ülkeyi terk etmesi için kendisine 24 saat verildiğini bildirdi.

Kanada Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından atılan ve ''“Suudi Arabistan'da gözaltına alınan aktivistlerin derhal serbest bırakılması” ifadesine yer verilen tweet.
Kanada Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından atılan ve ''“Suudi Arabistan'da gözaltına alınan aktivistlerin derhal serbest bırakılması” ifadesine yer verilen tweet.

Kanada ile Suudi Arabistan arasındaki tüm ticari ilişkilerin de durdurulmasına sebep olan gerilim, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’ın ve Kanada Büyükelçiliğinin “Suudi Arabistan'da gözaltına alınan aktivistlerin derhal serbest bırakılması” açıklamaları üzerine ortaya çıktı. Yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın Ottowa Büyükelçisi Nayif bin Bender es-Sediri’nin de istişare amacıyla ülkesine çağrıldığı ifade edildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland’ın attığı tweet.
Kanada Dışişleri Bakanı Freeland’ın attığı tweet.

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland’ın, 2 Ağustos'ta "Raif Bedevi'nin kız kardeşi Semer Bedevi'nin Suudi Arabistan’da gözaltına alındığını öğrenmekten derin endişe duydum. Kanada, bu zor zamanda Bedevi ailesiyle birlikte duruyor ve hem Raif hem de Semer Bedevi'nin derhal serbest bırakılmasını şiddetle desteklemeye devam ediyoruz." şeklinde Twitter’da ortaya koyduğu beyanı üzerine, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından ülkenin resmi yayın organı SPA’da yayınlanan bir açıklamada bulunuldu.

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamalarda “"Kanada'nın tutumu Suudi Arabistan Krallığı'nın iç işlerine açık ve bariz bir müdahaledir ve en temel uluslararası normlara ve devletler arasındaki ilişkileri yöneten tüm yasalara aykırıdır. Kanada'nın açıklamasındaki 'hemen serbest bırakmak' ifadesi, devletler arasındaki ilişkilerde çok talihsiz, kabul edilemez ve kınanmayı gerektiren bir ifadedir. Suudi Arabistan Krallığı, tarihi boyunca Krallığın içişlerine herhangi bir müdahaleyi kabul etmemiş ve kabul etmeyecektir.” İfadelerine yer verildi.

Arabistanlı Blog yayıncısı Raif Bedevi
Arabistanlı Blog yayıncısı Raif Bedevi

Kanada ve Suudi Arabistan arasında oluşan bu kriz, Arabistanlı aktivist Raif Bedevi’nin kız kardeşi Samar Bedevi’nin tutuklanması üzerine ortaya çıktı. Raif Bedevi 2014 yılında, yazılarını yayınladığı kişisel bloğunda “Bazı hocaların fetvalarının dini yanlış yansıttığı” fikrini içerene bir yazı yazması sebe gösterilerek açılan davalar sonucunda tutuklanmıştı. 10 yıl hapis cezasına, ek olarak 1000 kırbaç ve 266 bin dolarlık para cezasına çarptırılan Raif Bedevi’nin serbest bırakılması için dünya çapında birçok gösteri gerçekleştirilmişti.

Geçen ay, abisi gibi aktivist olan Samar Bedevi’nin de, kadınların erkekler gözetmenliğinde araba kullanabileceğine dair düzenlemeyi eleştirdiği için tutuklanması üzerine Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, iki ülke arasında diplomatik bir kriz oluşturan tweetini yayınladı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

44 kişinin öldüğü Irak’ta sular durulmuyor
44 kişinin öldüğü Irak’ta sular durulmuyor
Bu hafta İslam coğrafyasında, Irak'ta 44 kişinin yaşamını yitirdiği binlercesinin yaralandığı protestolar, Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayeti için Peygamberler bile hata yapmış yorumu, fanatik Yahudilerin İsrail polisinin korumasında Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskın, evinin bahçesine kilise inşa edilen Fata Nine'nin AİHM zaferi, Husiler'in esir al...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Bulgaristan Türklerinin varlık mücadelesi
Bulgaristan Türklerinin varlık mücadelesi
Bulgaristan'ın Osmanlı Devleti'ne isyan ederek bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bölgede yaşayan Pomaklar ve Romanlar da dahil bölgedeki birçok Müslüman azınlığın inanç, kültür ve yaşam tarzlarına yapılan baskılar neticesinde Türkiye'ye zorunlu göçleri...Göçler Bulgaristan’da Müslüman Azınlığın göçü II. Dünya Savaşından sonra üç dönemde gerçek...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz