Bağdat'ta protestolar: 3 ölü, 60 yaralı

Irak'ta artan işsizliği, yolsuzlukları ve kamu hizmetlerinin yeterli seviyede olmayışını protesto eden  göstericiler.
Irak'ta artan işsizliği, yolsuzlukları ve kamu hizmetlerinin yeterli seviyede olmayışını protesto eden göstericiler.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta güvenlik güçlerinin, hükümeti protesto eden göstericilere gerçek mermiyle müdahale etmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi yaralandı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta güvenlik güçlerinin, hükümeti protesto eden göstericilere müdahalesi sonucu 3 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri, Bağdat'ın merkezinde hükümeti protesto eden göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullandı.

Irak polisi, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle müdahale etti.
Irak polisi, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin sert müdahalesi 3 kişinin hayatını kaybetmesine, 60 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Ölü ve yaralılar, göstericiler tarafından çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Irak güvenlik güçleri, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye girmeye çalışan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ederek izin vermemişti.

Başkent Bağdat'ın yanı sıra ülkenin güney kentlerinde de sabah benzer protestolar düzenlenmişti. Petrol zengini Basra'da düzenlenen gösterilerde 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Sosyal medyaya düşen protesto gösterileri:

Mısırlı senden daha cesur değil

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye karşı alevlenen gösteriler sonrası, Irak'ta da sosyal medya üzerinden "1 Ekim'de buluşuyoruz", "1 Ekim'de sen de çık, susma", "1 Ekim Büyük İntifada" ve "Mısırlı senden daha cesur değil" gibi ifadeler içeren bazı paylaşımlar yapılmış ve halka sokağa çıkarak hükümeti protesto etme çağrıları yapılmıştı.

Irak'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda protesto gösterisi düzenleyen göstericiler.
Irak'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda protesto gösterisi düzenleyen göstericiler.

Sosyal medya üzerinden yapılan gösteri çağrılarını şu ana kadar hiçbir siyasi parti veya grup üstlenmedi.

Irak'ta en büyük halk tabanına sahip Şii liderMukteda es-Sadr'ın temsilcileri de söz konusu gösterilere katılmayacaklarını duyurmuştu.