Batı Şeria'da, Yahudi yerleşimciler yeni bir kaçak yerleşim kuruyor

Yahudi yerleşimciler meydan okuyor.
Yahudi yerleşimciler meydan okuyor.

ABD heyeti bölgeye yaptığı ziyarette İsrailli ve Filistinli yetkililerle bir araya gelmişti. Tüm yasa dışı tek taraflı uygulamaları durdurma" talebinde bulunan ABD'li heyetin ziyaretinden sonra İsrailli yerleşimciler Batı Şeria'nın kuzeyinde kaçak yerleşim birimleri kurmaya başladı. Filistin Dışişleri Bakanlığı, bu hamleyi "ABD heyetinin bölgeye yaptığı ziyarete bir tepki" olarak değerlendirdi

İşgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde Yahudi yerleşimciler yeni bir kaçak yerleşim kurdu.

Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Batı Şeria’nın kuzeyindeki Yahudi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Daglas, bir grup yerleşimcinin Nablus'un güneyindeki Curiş beldesinde bir kaçak yerleşim kurduğunu söyledi.

Filistinli yetkili, Yahudi yerleşimcilerin bölgeye konteyner evler yerleştirdiğini aktardı.
  • Filistin Dışişleri Bakanlığı yerleşimcilerin adımını "meydan okuma" olarak değerlendirdi

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimciler tarafından kaçak yerleşimlerin kurulması kınandı.

Açıklamada, bu adımın, ABD heyetinin bölgeye yaptığı ziyarete bir tepki ve uluslararası toplumun, tüm yasa dışı tek taraflı uygulamaları durdurma taleplerine açık bir meydan okuma olduğu vurgulandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan başkanlığındaki ABD heyeti, bölge ziyareti kapsamında İsrailli ve Filistinli yetkililerle bir araya gelmişti.

Kaçak yerleşimler hem uluslararası hukuka hem de İsrail hukukuna göre yasa dışıdır

  • Kaçak yerleşim birimleri, genelde Filistinlilerin özel mülkü olan tarım arazilerine, karavan ve konteyner benzeri prefabrik yapıların kurulmasıyla inşa ediliyor.

Batı Şeria'da uluslararası hukuka aykırı yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinden farklı olarak, bu kaçak yerleşimler İsrail yasalarına göre de hukuk dışı kabul ediliyor.

Kaçak yerleşim birimlerinde yaşayan Yahudi yerleşimciler, Filistinlileri taciz ederek tarım arazilerine ulaşmalarını engelliyor, İsrail ordusu da buralarda yaşayan Yahudi yerleşimcilere koruma sağlıyor.