Bu tatlının hikâyesinde acı var

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Bu tatlının hikâyesinde acı var
Umm Ali, bütün Arap dünyasının en yaygın ve en sevilen tatlısı.
BEĞEN

Arap dünyasının en sevilen tatlısı Umm Ali’nin, Mısır tarihini de yakından ilgilendiren çok çarpıcı bir hikâyesi var. Rivayet oldur ki:

Eyyûbî sultanlarından Melik Salih, Ermeni asıllı bir hanımla evlenmişti. Gerçek ismi bilinmeyen, “Şecerat ed-Dur” (İnci Ağacı) lakabıyla bilinen bu hanım, kocasının 1251’deki ölümünden sonra Mısır’da yönetimi eline geçirdi. Melik Salih döneminde Mısır’daki kritik makamları doldurmaya başlayan Memlûkların da desteğini kazanan Şecerat ed-Dur, kısa zaman içinde arka plandaki bütün gelişmeleri kontrol eden isim oldu.

Şecerat ed-Dur'un dönem kaynakları esas alınarak yapılmış bir portresi.
Şecerat ed-Dur'un dönem kaynakları esas alınarak yapılmış bir portresi.

İktidara gelişinin 80’inci gününde Memlûk beylerinden İzzeddin Aybek’le evlenen Şecerat ed-Dur, yeni kocasından, ilk karısı Umm Ali’yi boşamasını istedi. İlk başta yeni eşine itaat eden İzzeddin Aybek, devletin kontrolünü ele alır almaz, Şecerat ed-Dur’un gücünü zayıflatmaya koyuldu. 1257’de karı-koca arasındaki çatışma artık savaş boyutuna ulaşınca, İzzeddin Aybek, Şecerat ed-Dur’un adamları tarafından öldürüldü.

Şecerat ed-Dur, kocasının uykusunda öldüğünü iddia etse de, Memlûk komutanlar, bu defa kendisine karşı birleştiler. İzzeddin Aybek’in Umm Ali’den doğan 15 yaşındaki oğlu Ali, Memlûkların desteğiyle Şecerat ed-Dur’u öldürtüp cesedini Kahire Kalesi’nin burçlarından aşağı attırdı.

Umm Ali'yi kuru meyvelerle süsleme adeti de çok yaygın.
Umm Ali'yi kuru meyvelerle süsleme adeti de çok yaygın.

Hayattaki en büyük rakibinin böylece saf dışı kaldığı müjdesini alan Umm Ali, Kahire halkına dağıtılmak üzere kazanlar dolusu tatlı hazırlattı. Yufka ekmeği, süt ve şekerle yapılan tatlıya “Umm Ali” ismi verildi.

REKLAM

Arka planında böyle trajik bir çekişme yatsa da, Umm Ali, nefis ve hafif bir sütlü tatlı olarak, Arap mutfağındaki yerini bugün de korumaya devam ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz