Ne Okumalı?Çağdaş İslâmi akımları anlamak için

Çağdaş İslâmi akımları anlamak için

SELİM TEKE MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Çağdaş İslâmi akımları anlamak için
Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara imzalı kitap, çağdaş İslami akımlara ışık tutuyor.
BEĞEN

Günümüzde İslam dünyasında zuhur etmiş birçok hareketin düşünsel arka planını kavrayabilmek, bu hareketlerin geçmişteki dayanak noktalarının farkına varabilmek; bu hareketlerin amacını anlamak ve onları birbirinden ayırabilmek için çok önemlidir. Bu grupların fikri ayrılıklarını net bir şekilde görmek, İslâm coğrafyasındaki hareketliliklerin, yer yer kendi içlerinde de yaşadıkları çatışmaların ve mücadelelerin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu noktada Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara’nın “Çağdaş İslâmî Akımlar” adlı kitabı çok büyük bir öneme sahip.

Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara
Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara

Şehir Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde Dekanlık görevini yürüten Büyükkara’nın uzmanlık alanı mezhepler tarihi. Bunun yanında çağdaş islâmî düşünceler, Selefîlik, Şiilik konularında çalışan Büyükkara uzmanlığından dolayı, yazdığı yazılarda derinlikli bir perspektif sunabiliyor.

Prof. Dr. Büyükkara, “Çağdaş İslâmî Akımlar” kitabında da bu derinliği kullanarak son iki yüzyılda ortaya çıkmış fikri akımları teferruatlı bir şekilde incelemeye girişiyor.

Günümüze kadar ortaya çıkmış akımları, Gelenekçilik, Islahatçılık, Modernizm üst başlıklarında kategorize ederek anlamlandırmaya çalışan Büyükkara bu üç ana şablonu kendi içinde de başlıklara ayırarak, aynı bölüm içinde incelenmesi gereken lakin fikri olarak birbirinden ayrılan akımların farklılıklarını ortaya koyuyor. Medrese Gelenekçiliği ve Selefîliği, Gelenekçilik başlığında; Kültürel Islahatçılık ve Siyasal Islahatçılığı, Islahatçılık başlığı altında incelerken bu akımların da yekdiğerinden nasıl ayrıldıklarının altını da kalın çizgilerle çiziyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Yeni yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. Çağdaş İslam düşüncesi, tasavvuf tarihi ilgi alanları içerisinde. Yayın hayatının başlangıcından bu yana, Mecra'da editörlük yapmakta.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz