GündemCezayir'de dört senaryo

Cezayir'de dört senaryo

HABER MASASI MECRA DAKİKADA-OKUNUR
Cezayir'de dört senaryo
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın sağlık durumu, haftalardır devam eden yoğun protestolara yol açıyor.
BEĞEN

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın beşinci kez adaylığına karşı çıkan binlerce kişinin ülkenin çeşitli şehirlerindeki protesto gösterileri devam ederken, 81 yaşındaki lider, tedavi gördüğü Cenevre'den dün ülkesine döndü. Gençlerin çoğunluğu oluşturduğu protestocular Buteflika'nın adaylığını hiçbir şekilde istemezken, ordu yönetiminin nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor.

Abdulaziz Buteflika, 2013'te geçirdiği felcin ardından tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşıyor.
Abdulaziz Buteflika, 2013'te geçirdiği felcin ardından tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşıyor.

Katar merkezli El Cezire televizyonunun Arapça internet sitesinde yayımlanan bir analizde, Cezayir siyaset sahnesindeki en muhtemel dört senaryo masaya yatırıldı. Buna göre, şu dört durumdan birinin gerçekleşmesi yüksek olasılık:

- Abdulaziz Buteflika, kendisine yönelik bütün tepkilere rağmen adaylıkta ısrar edebilir. Ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşmasına rağmen, bu ihtimalin güçlü olduğu belirtiliyor.

- Hükümet istifasını sunabilir ve genel seçimler ileri bir tarihe ertelenebilir. Böyle bir durumda, protestoların şiddetleneceği varsayılıyor.

- Abdulaziz Buteflika, siyasi hayattan tamamen çekilebilir.

- Asker, ülke yönetimine bilfiil el koyma yoluna gidebilir. Bunun da tepkilere göre şekillenecek bir süreç olduğu kaydediliyor.

Cezayir halkı, Buteflika'yı yaşayan ölü olarak tanımlıyor.
Cezayir halkı, Buteflika'yı yaşayan ölü olarak tanımlıyor.

1991'de İslamcıların seçimlerden başarıyla çıkmalarının ardından genel seçimlerin ikinci turunu iptal ederek Cezayir'de yönetimi eline alan ordu, o tarihten bu yana ülkedeki siyaset sahnesinin en güçlü (ve tek ciddi) aktörü. Cezayir ordusu sadece siyaseti değil, ekonomiyi, medyayı ve akademiyi de kontrolü altında tutuyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Tek yürek olan Lübnan halkının yolsuzluk savaşı
Tek yürek olan Lübnan halkının yolsuzluk savaşı
Lübnan'da 17 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde Lübnan halkının hükumetin vergi politikaları ve yolsuzluklara karşı ortak duruş sergilemesi, Lübnan eski Cumhurbaşkanı Mikati, oğlu ve kardeşine yöneltilen yolsuzluk suçlamaları, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın göstericilerin taleplerini dinlemek üzere görüşme çağrısında bulunması, Hükümet kur...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
O, henüz dört yaşındaymış babası öldürüldüğünde. Ruslar, önce esir almışlar Baba Yoldaş’ı, meşhur Puliçarhi Hapishanesi’ne götürmüşler. Ailesi, yıllar boyu “Babamız bir gün geri dönecek” diye kapıyı gözlemiş. Ama ne çare! Meğer, çoktan şehit edilmiş Baba Yoldaş. Cenazesini bile teslim etmemiş Ruslar. Mezarı olmayan bir babanın evladı olarak büyümüş...
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz