Ne Okumalı?Çocuk kralın baş döndüren hayatı

Çocuk kralın baş döndüren hayatı

TAHA KILINÇ MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Çocuk kralın baş döndüren hayatı
Kral Faruk / William Stadiem
BEĞEN

Mısır Kralı Fuad’ın 1936’daki ani ölümü, o sırada genç bir çocuk olarak Londra’da gününü gün etmekle meşgul olan Prens Faruk’a taht yolunu açmıştı. Mısır’ın Londra Büyükelçiliği’nden yetkililer, babasının ölüm haberini vermek üzere kendisini aradıkları 16 yaşındaki Faruk’u, Londra’daki izbe bir gece kulübünde güçlükle bulduklarında, genç prensin hayatında yeni bir dönem başlıyordu.

William Stadiem
William Stadiem

23 Temmuz 1952 darbesiyle devrilip sürgüne gönderilen Kral Faruk’un, 1965’te Roma’da sona eren kısa hayatı, Ortadoğu’nun yakın dönemini her yönden yansıtan bir geçit resmi gibidir. Bol sayıda magazin ögesinin de sıkış-tıkış doluştuğu bu hayat, siyasetin zirvesinde bulunan bir hükümdarın, ülkesiyle beraber kendisini de çöküşe götüren bir sorumsuzluk örneğidir aynı zamanda.

William Stadiem tarafından hazırlanan “Kral Faruk” isimli kitap, bu ilginç serüvenin merak uyandırıcı ve şaşırtıcı taraflarına odaklanan gerçek tarihsel biyografi. Faruk’un özel yaşamından, saray hayatından, ailesinden ve yakın çevresinden mahrem notları da içeren kitap, son satırına kadar okurun elinden bırakamayacağı bir edebi şölen aynı zamanda. Mısır’ın yakın tarihini farklı bir açıdan kavramak isteyen herkes, mutlaka bu kitabın içinden geçmeli.

Kral Faruk, William Stadiem, Kaknüs Yayınları, İstanbul, 2005

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

1980 doğumlu. İslâm dünyasının dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili okumalarını sürdürüyor.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.