İSLÂM DÜNYASININ DÖRT BİR YANINDAN GÜNCEL SİYASÎ VE KÜLTÜREL HABERLER, DERİNLİKLİ DOSYALAR, BİYOGRAFİLER, OKUNACAK KİTAPLAR VE DAHA FAZLASI... ÖZELLİKLE TARİHTE GERÇEKLEŞEN HADİSELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK VE HER YERDE RASTLAYAMAYACAĞINIZ SIRA DIŞI FOTOĞRAF VE GÖRSELLERLE TANIŞMAK İSTEYENLERE... MÜSLÜMAN DÜNYANIN NABZI, BURADA ATIYOR.

20.356 Takipçi
MECRA HAKKINDA

Devletlerin çöküşü ve mirası

İmparatorlukların Çöküşü / Michael A. Reynolds
İmparatorlukların Çöküşü / Michael A. Reynolds
İçindekiler

Osmanlı ve Rus imparatorlukları arasındaki çeşitli savaşlar, yakın tarihimizin en uzun süreli çatışma süreçlerinden biridir. Bugün bile farklı formlarda devam eden bu rekabet, iki ülkenin doğal etki alanları nedeniyle, sona erecek gibi de görünmüyor. Bu çatışma / rekabet sürecinin farklı aşamalarının derinlemesine incelenmesi, mücadelenin doğasının da daha iyi anlaşılmasına yol açacak.

Prof. Dr. Michael A. Rreynolds
Prof. Dr. Michael A. Rreynolds

ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Princeton’da görev yapan Michael Reynolds’un kaleme aldığı “İmparatorlukları Çöküşü: Osmanlı ve Rus Çatışması, 1908-1918”, iki büyük imparatorluğu yıkıma götüren son büyük çatışmaya odaklanıyor. Bu çerçevede, Doğu Anadolu bölgesi üzerindeki güç mücadelesi, Ermeni tehciri, Ermeni-Kürt çatışmaları ve imparatorlukların bu sorunlara müdâhil olma biçimleri, ayrıntılı biçimde sunuluyor. Kitapta ayrıca, bugünkü Kafkasya coğrafyasının oluşumu, devletlerin kurulması ve siyasi çerçevenin şekillenmesi de yetkin tasvirlerle anlatılıyor.

Michael Reynolds, eserinde tümüyle birinci el kaynakları kullanmış
Michael Reynolds, eserinde tümüyle birinci el kaynakları kullanmış

Osmanlı, Rusya, Avusturya, Macaristan ve Almanya arşivlerini tamamen tarayan Michael Reynolds, eserinde tümüyle birinci el kaynakları kullanmış. Bu da kitabın içeriğine olan güveni artırıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl bir siyasi ve sosyal miras devraldığını anlayabilmek adına, Reynolds’un ulaştığı sonuçlara göz atmak oldukça gerekli.