Erbil kışlarının vazgeçilmez sokak lezzeti: Sıcak şalgam ve bakla

Sıcak şalgam ve bakla satan seyyar satıcıda yemek yiyen müşteriler.
Sıcak şalgam ve bakla satan seyyar satıcıda yemek yiyen müşteriler.

Kentin birçok noktasında alternatif ve uygun fiyatlı yeme içme kültürünün bir parçası olarak seyyar tezgahlar bulunuyor. Kış mevsiminin en çok tüketilen atıştırmalıkları arasında yer alan sıcak şalgam ve baklanın, akşamdan gece saatlerine kadar müşterileri eksik olmuyor.

Kış mevsiminde Irak'ın Erbil kentinde yeme içme kültürünün önemli bir parçasını oluşturan sokak lezzetleri arasında, yerel halkın ve turistlerin atıştırmalık olarak çokça tükettiği sıcak şalgam ve bakla öne çıkıyor.

Kentin sokak lezzetleriyle ünlü Tacil Mahallesi ve İskan Caddesi gibi birçok noktasında lokantalara ek olarak seyyar tezgahlarda çeşitli sokak lezzetlerini bulabilirsiniz.

Uygun fiyatlı seçenekler sunan seyyar tezgahlarda türlü et çeşitleri, kebap, tantuni, kuba, sandviçler, atıştırmalık çerezler ve tatlıların yanı sıra ördek, güvercin, horoz ve bıldırcın eti gibi alternatif yiyecekler de görmek mümkün.

Sokak lezzetlerinin çokça tüketildiği bölgeler arasında, seyyar tezgahların bulunduğu kentin en işlek noktalarından tarihî Erbil Kalesi ve Kayseri Çarşısı etrafı yer alıyor.

Sıcak şalgam suyu sağlığa iyi geliyor

2009'dan bu yana Erbil'de yaşadığını söyleyen Telaferli Türkmen Zeynel Abbas'ın kale etrafında sıcak şalgam ve bakla sattığı tezgahında müşterileri eksik olmuyor.

  • Normalde beyaz olan şalgam, bir gün önceden hurma pekmeziyle birlikte hazırlandığı için rengi koyulaşıyor.

Şalgamın bir porsiyonunu 1000 dinara (yaklaşık 0,68 dolar) satan Zeynel, sağlık açısından boğaza da iyi geldiğini aktardığı şalgam suyunu ise ücretsiz ikram ediyor.

Baklanın içine kızartılmış et ve tavuk eti de ekleniyor

Zeynel, baklanın da satış öncesi 8 saat suda bekletildiğini belirterek, sonrasında tezgaha getirilip burada da kaynatılarak sıcak suda kaldığını söylüyor.

Müşterilerin isteğine göre baklaya çeşitli soslara ek olarak kızartılmış et ve tavuk eti de karıştırdıklarını anlatan Zeynel, bunun özellikle son 4 yıldır popüler olduğuna işaret etti.

Birçok daimî müşterisi olan ve günlük 100-150 adet şalgam ve bakla satan Zeynel, baklanın bir porsiyonunu 1000 dinara, etle servis edildiğinde ise 2 bin dinara satıyor.

Kuşaktan kuşağa aktarılan meslek

Aslen Erbil'in Tacil Mahallesi'nden olan Serkavt Hamid de kale etrafındaki seyyar tezgahında uzun yıllardır kışları sıcak şalgam ve bakla satıyor.

Serkavt, her gün şalgam ve baklayı evde temizleyip kaynatarak ertesi gün için hazırladıklarını ve pazara getirdiklerini anlattı.

Günlük kazancını bu şekilde sağladığını belirten Serkavt, tezgahını akşama doğru saat 17.00'de açtıklarını ve bazı günlerde 03.00'e kadar satışlarının devam ettiğini aktardı.

Serkavt, müşterilerinin çoğunluğunun Arap olduğunu belirterek, bu işin dedelerinin döneminden itibaren devam ettiğini ve nesilden nesile aktarıldığını söyledi.