GündemFasih Arapçanın konuşulduğu son şehir

Fasih Arapçanın konuşulduğu son şehir

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Fasih Arapçanın konuşulduğu son şehir
Zebid, İslâm coğrafyasının en eski şehirlerinden biridir.
BEĞEN

Yemen’in sahil kesiminde yer alan Zebid şehri, sadece ülkenin değil bütün Arap Yarımadası’nın en eski yerleşim birimlerindendir. Tarih öncesinden bu yana insanların yaşadığı bilinen Zebid’in İslâm’la tanışması, 7’inci yüzyılda olmuştur. Abbasî halifelerinden Me’mun döneminde ise, Zebid artık bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biridir.

Zebid, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
Zebid, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Tüm Arap ve İslâm dünyası içinde, en çok cami ve mescidin bulunduğu şehir de Zebid’dir. Tarihî şehir merkezinde 86 cami ve mescit tespit edilmiştir. Birçok ibadet mekânının da günümüze ulaşmadan yıkıldığı düşünüldüğünde, Zebid’in dinî açıdan ne kadar önemli bir birikimi barındırdığı tahmin edilebilir.

Zebid şehir merkezinde, 86 cami ve mescit yer alır.
Zebid şehir merkezinde, 86 cami ve mescit yer alır.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Zebid’in ilginç bir özelliği de, geçtiğimiz yüzyılın başına kadar, fasih (dilbilgisi kurallarına tamamen uygun) Arapçanın konuşulduğu tek Arap şehri olmasıydı. Yüz yıllar boyunca fasih Arapça konuşan Zebid halkı, teknolojinin ve ulaşım imkânlarının ilerlemesiyle artık dillerindeki safiyeti yitirmiş olsalar da, hâlâ Zebid Arapçasında birçok klâsik kelimeyi bulmak mümkün.

Zebid'e gelen yabancıların, üç günden fazla şehirde kalması yasaktı.
Zebid'e gelen yabancıların, üç günden fazla şehirde kalması yasaktı.

Zebid şehir tarihiyle ilgili kaynakların bize verdiği bilgiye göre, Zebid’de fasih Arapçanın böylesine muhafaza edilebilmesi, şehirdeki ilginç bir adetle yakından alakalı. Yüzyıllar boyunca uygulanan bu adet çerçevesinde, Zebid’e dışarıdan gelen bir yabancının şehirde üç günden fazla kalması yasakmış. Böylece hem Arap hem de Arap olmayan misafirleri kendi kültürleriyle entegre olmaktan koruyan şehir halkı, dillerini de ilk günkü safiyeti üzere koruyabilmişler.

Arap dünyasının birbirinden farklı bölgeleri, farklı lehçeler konuşur.
Arap dünyasının birbirinden farklı bölgeleri, farklı lehçeler konuşur.

Bugün 500 milyondan fazla insan tarafından konuşulan Arapça, dünyanın en çok lehçe ve diyalektiğe sahip dillerinden biri. Coğrafyaya göre dokuz ana lehçeye ayrılan Arapçanın başlıca dil havzaları şöyle: Kuzey Afrika, Moritanya, Mısır, Şam bölgesi (Lübnan, Suriye, Ürdün, Filistin), Irak, Körfez, Hicaz, Necd (Orta Arabistan) ve Yemen. Tüm bu lehçeler, kendi içlerinde alt birimlere ve bölümlere de ayrılmaktadır. Bazen, farklı ülkelerden Arapların birbirlerinin dillerini anlayamadıklarına rastlamak mümkündür.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Mutabakatın yok sayıldığı İdlib'de 1800 sivil öldü
Mutabakatın yok sayıldığı İdlib'de 1800 sivil öldü
Bu hafta İslam coğrafyasında; Esed rejiminin Soçi mutabakatına rağmen İdlib'te sivilleri öldürmesi, Mısır'da, "Yüksek Fetva Konseyi"nin Türk dizilerini izlemeyin çağrısı, Azerbaycan seçimlerinin sürpriz olmayan sonucu, İsrail'in 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah'ı 28 ay hapis cezasına çarptırması, Sudan'ın devrik Cumhurbaşkanı Öm...

PORTRELER

Baas'ın Irak'taki son yumruğu
Baas'ın Irak'taki son yumruğu
Amerikan askerlerinin Bağdat’a girdiğini duyan motosiklet tamircisi Hasan el-Jaburi, eline aldığı balyozuyla Firdevs Meydanı’ndaki Saddam Hüseyin heykelini yıkmaya doğru koştuğunda takvimler 9 Nisan 2003’ü gösteriyordu. Baas Partisi’nin Irak’taki son temsilcisi artık tarihe karışmak üzereydi.Saddam Hüseyin, 28 Nisan 1937 tarihinde, Dicle Nehri kıyı...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Şam’ın kalbi: Emevî Camii
Şam’ın kalbi: Emevî Camii
Üçüncü halife Hz. Ömer, Suriye cephesinde mücadele eden İslam ordularının baş kumandanlığına sahabenin büyüklerinden Ebu Ubeyde Bin Cerrah’ı getirmişti. Ebu Ubeyde komutasında Müslümanlar; Bilâdüşşam ismi verilen ve bugünkü Suriye, Filistin, Lübnan, Ürdün devletlerinin topraklarını kapsayan coğrafyayı, birkaç sene içerisinde Bizans’ı mağlup ederek ...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.