MalumatFilistin’deki Osmanlı saat kuleleri

Filistin’deki Osmanlı saat kuleleri

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Filistin’deki Osmanlı saat kuleleri
Sultan Abdulhamid'in tahta çıkışının 25'nci yılı şerefine İmparatorluğun birçok bölgesine yapıldığı gibi, Filistin'e de çok sayıda saat kulesi inşa edilmiştir.
BEĞEN

Sultan Abdulhamid’in tahta çıkışının 25’inci yılı şerefine, 1901’den itibaren, imparatorluğun birçok önemli şehrinde saat kuleleri inşa edilmişti. Hepsi de mimari açıdan birbirinden farklı özelliklere ve güzelliklere sahip bu saat kulelerinden altısı, Filistin topraklarında yapıldı. Kudüs, Yafa, Akkâ, Hayfa, Safed ve Nablus şehirleri, nüfus yoğunlukları ve sembolik önemleri nedeniyle tercih edilmişti. İngilizlerin “şehrin estetik dokusuyla uyuşmadığı” gerekçesiyle yıktığı Kudüs’teki hariç, diğer saat kuleleri günümüzde de mevcudiyetlerini korumaya devam ediyor.

İşte, Filistin topraklarında Osmanlı’nın ve Sultan Abdulhamid’in hatırası olan saat kuleleri:

1. Kudüs Saat Kulesi

Kudüs’ün Osmanlı egemenliğinden çıkarak İngiliz yönetimine girmesinden sonra, 1922’de yıkılmıştır. Saat kulesi, Kudüs surlarının batı çıkışını oluşturan El Halil Kapısı’nda, kale duvarının üst kısmında yer almaktaydı.

2. Yafa Saat Kulesi

1903’te, şehrin Müslüman ve Yahudi sakinlerinin maddî katkılarıyla inşa edilen saat kulesi, günümüzde de ayaktadır.

3. Akkâ Saat Kulesi

Cezzar Ahmed Paşa’nın Napolyon karşısında gösterdiği direnişle tarihe geçen Akkâ şehrindeki kule, 1784’de inşa edilen Han el Umdan’ın duvarının üstüne yapılmıştır. 2001 yılında, kulenin dört yüzüne Arapça, İbranice, Roma rakamlı ve normal numaralı dört saat yerleştirilmiştir.

4. Hayfa Saat Kulesi

Altı katlı olarak inşa edilen saat kulesi, Hayfa Valiliği’nin hemen yanı başında, El Carina Camii’nin önündeydi. Günümüzde, orijinalindeki dört saatten yalnızca bir tanesi kalmıştır.

5. Safed Saat Kulesi

Osmanlı döneminde hükümet konağı olarak kullanılan binanın bitişine inşa edilen saat kulesi, 2002’de kapsamlı bir restorasyon geçirmiştir. Kulenin en üst katındaki gonk, her yarım saatte bir çalmaktadır.

6. Nablus Saat Kulesi

Yapımı 1906’da tamamlanan saat kulesi, Nablus şehir meydanında bulunmaktadır. Zaman içerisinde tahribata uğrayan ve yıpranan kule, TİKA tarafından restore edilmiştir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz