Gazze'de İsrail saldırılarında yıkılan evler yeniden inşa ediliyor

İsrail saldırılarında 120 binden fazla kişi evlerinden olmuştu.
İsrail saldırılarında 120 binden fazla kişi evlerinden olmuştu.

Hasar tespiti yapıliyor ve mağdur kişilerin listesi bağış yapanlara gönderiliyor. Onlar da imar için hazırladıkları maddi desteği, doğrudan bu kişilere gönderiyor.

Gazze'deki Bayındırlık ve İskan Bakan Yardımcısı Naci Serhan, İsrail'in son saldırılarında tamamen yıkılan evlerin yerine yenilerini inşa çalışmalarının başladığını duyurdu.

  • Filistin Medya Forumu'nun düzenlediği toplantıda konuşan Serhan, evleri tamamen yıkılan Filistinlilerden ilk gruba, yeniden inşa sürecine başlamaları için ilk mali desteğin verildiğini söyledi.

Yeniden imar mekanizmasıyla ilgili mali desteğin doğrudan mağdur kişilere gittiğini, bu desteğin Bakanlık tarafından alınmadığını kaydeden Serhan, "Hasar tespiti yapıyor ve mağdur kişilerin listesini bağış yapanlara gönderiyoruz. Onlar da imar için hazırladıkları maddi desteği, doğrudan bu kişilere gönderiyor." ifadelerini kullandı.

Bakanlığın, İsrail'in saldırıları düzenlediği mayıstan 6 ay sonra imar faaliyetlerine başlayabildiğini aktaran Serhan, saldırılar sırasında da yol, su ve kanalizasyon şebekeleri ile elektrikte geçici olarak onarım çalışmaları yaptıklarını hatırlattı.

Bakanlığın bağışçılara 3,8 milyar dolar değerinde bir imar planı sunduğunu kaydeden Serhan, Gazze Şeridi'ne yeniden hayat verecek ekonomik projelerin de bu plan dahilinde olduğunu ifade etti.

Serhan, Mısır'ın Gazze'deki konut projelerine ilişkin ise Kahire'nin ilk aşamada Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Er-Raşid Caddesi'nin asfaltlanması için çalışmaya başladığını söyledi.

Filistinli Bakan Yardımcısı, Mısır'ın ayrıca Şucaiyye ve Seraya bölgelerinde iki köprü inşa etmeyi düşündüğünü kaydetti.

- İsrail'in Gazze saldırıları

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona ermişti.

İsrail saldırılarında 66'sı çocuk, 39'u kadın 248 Filistinli hayatını kaybetmiş, 120 binden fazla kişi evlerinden olmuştu.