Gizli anlaşma

Gizli anlaşma
Gizli anlaşma

Birinci Dünya Savaşı sona ererken, bugünkü Ürdün’ün Akabe limanı, sıra dışı bir görüşmeye sahne oldu. Şerif Hüseyin’in oğlu Emir Faysal’la Dünya Siyonist Örgütü’nün başkanı (ve İsrail’in ilk cumhurbaşkanı) Chaim Weizmann 9 maddelik bir anlaşmaya imza attı.

Birinci Dünya Savaşı sona ererken, bugünkü Ürdün’ün Akabe limanı, çok sıra dışı bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Şerif Hüseyin’in oğlu Emir Faysal’la Dünya Siyonist Örgütü’nün başkanı (ve İsrail’in ilk cumhurbaşkanı) Chaim Weizmann’ı bir araya getiren görüşmeden kısa bir süre sonra, taraflar arasında 9 maddelik bir anlaşmaya imza atıldı.

“Faysal-Weizmann Anlaşması” olarak kayıtlara geçen 1 Ocak 1919 tarihli mutabakatta, Arap tarafı Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulmasını desteklediğini teyit ederken, Yahudiler de Şerif Hüseyin ailesinin kuracağı büyük Arap imparatorluğunu destekleyecekti. Tarih, bu anlaşmanın üzerinden 30 yıl bile geçmeden 1948’de İsrail’in kuruluşuna şahitlik ederken, Şerif Hüseyin ailesi yalnızca Ürdün ve Irak’ın yönetimiyle yetinmek zorunda kalacaktı.