İran Kadın Milli Takım kalecisinin erkek olduğu iddiası!

İran Kadın Milli Takım kalecisi.
İran Kadın Milli Takım kalecisi.

Ürdün Futbol Federasyonu başkanı Ali Bin el Hüseyin, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ürdün Federasyonu’nun İran milli takım oyuncularından bazılarının cinsiyetinin belirlenmesi için soruşturma açılmasını istedi.

Ürdün Futbol Federasyonu, İran Kadın Milli Takım kalecisinin erkek olduğunu iddia ederek, FIFA’ya şikayette bulundu.

AFC Kadınlar Asya Kupası’nda İran ile Ürdün arasında oynanan müsabaka sonrası Ürdün Futbol Federasyonu (JFA), İran Kadın Milli Takım kalecisinin erkek olduğunu iddia etti. JFA, İranlı oyuncunun cinsiyetini doğrulanmasını talep ederek FIFA’ya şikayette bulundu. Ürdün Futbol Federasyonu Başkanı Ali Bin Al-Hussein, sosyal medya hesabından şikayet mektubunu paylaşarak, “Eğer bir oyuncunun oynamasının uygunluğu konusunda şüphe varsa derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda FIFA’yı göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


  • 25 Eylül’de oynanan karşılaşma golsüz sona ermiş ancak İran, Ürdün’ü penaltı atışlarında 4-2 mağlup ederek 2022 AFC Kadınlar Asya Kupası’na katılma hakkı elde etmişti.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre Ürdün kadın milli futbol takımı, penaltılarla İran’a kaybettiği maçın ardından, Asya kupasına katılma şansını kaybetti. Maçta İranlı kaleci kurtardığı penaltılarla büyük ses getirdi.

Açıklamada, JFA taarfından sağlanan kanıtlar ve müsabakanın önemi göz önüne alındığında, söz konusu oyuncu ve takımdaki diğer kişiler için AFC’den bağımsız tıp uzmanlarından oluşan şeffaf bir soruşturma başlatılması talep edildi. Özellikle İran kadın milli futbol takımının geçmişte cinsiyet ve doping ile ilgili sorunlara neden olduğuna dikkat çekildi.

Diğer yandan İran Kadın Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Maryam Irandoost İran Spor Ajansı’na yaptığı açıklamada, bu tarz söylentilerin, İranlı kadınların yenilgisine uğrayan Ürdünlüler tarafından uydurulduğunu söyleyerek yenilgiden kaçma çabalarının normal olduğunu vurguladı. Sağlık personelinin herhangi bir sorun olmaması adına milli takım oyuncularının her birini dikkatle incelediğine vurgu yapan Irandoost, İranlı taraftarlardan Ürdün ile ilgili endişelenmemelerini istedi.

İran Kadın Milli Futbol Takımı, Ürdün’ü penaltılarla 4-2 mağlup ederek tarihinde ilk kez 2022 Asya Uluslar Şampiyona’sına katılma hakkı kazandı. Tarihi bir başarıya imza attı.