20.356 Takipçi

İslâm dünyasının dört bir yanından güncel siyasî ve kültürel haberler, derinlikli dosyalar, biyografiler, okunacak kitaplar ve daha fazlası... Özellikle tarihte gerçekleşen hadiselerin yıl dönümlerini hatırlamak ve her yerde rastlayamayacağınız sıra dışı fotoğraf ve görsellerle tanışmak isteyenlere... Müslüman dünyanın nabzı, burada atıyor.

İran'da 85 bin tutuklu serbest bırakıldı

İran'da türbeler dezenfekte edilse de, halkın ziyaret akını durdurulamıyor.
İran'da türbeler dezenfekte edilse de, halkın ziyaret akını durdurulamıyor.

Koronavirüs salgınının tamamen kontrolden çıktığı İran'da, aralarında siyasî tutukluların da bulunduğu 85 bin mahkum, geçici olarak hapishanelerden salıverildi. Virüsle mücadele kapsamında alınan kararla, hastalığın daha fazla yayılmasının ve ölü sayısının artışının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Tutukluların yeniden dönüşüne kadar hapishaneler dezenfekte edilecek.

Ziyaret yasağına rağmen, insanlar türbelerin kapısından ayrılmıyor.
Ziyaret yasağına rağmen, insanlar türbelerin kapısından ayrılmıyor.

Salgının çıkış yeri olan Çin dışında en fazla kurbanın bulunduğu İran'da ölü sayısı 988'e ulaştı. Ülkede en az 16 bin 200 enfeksiyon vakasının olduğu belirtilirken, çok sayıda devlet yönetici ve siyasetçi de virüsten etkilenenler arasında.

Virüsün ilk görüldüğü Kum şehrini giriş-çıkışlara kapatmamakta direnen İran yönetimi, nihayet Meşhed ve Kum'daki önemli türbeleri ziyareti yasakladı. Ancak yine de insanların türbelere akın ettiği, hatta bazılarının türbe ziyareti sayesinde virüsten korunacağına inandığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER