İsrail askerlerinin öldürdüğü 15 yaşındaki Filistinli Cena'nın yakınları onu anlattı:

Olay yeri incelemesi ve kurşunların balistik araştırmasının, cinayetin İsrail ordusu tarafından ve kasten işlendiğine işaret ettiği aktarıldı.
Olay yeri incelemesi ve kurşunların balistik araştırmasının, cinayetin İsrail ordusu tarafından ve kasten işlendiğine işaret ettiği aktarıldı.

Amcası Macid Zekarine: "Cena'nın kedisi vardı, onu beslemek için evinin terasına çıkıyor. 15-20 dakika sonra babası onu göremeyince arıyor ve ölü buluyor. Vücuduna 4 kurşun isabet etmişti, 2'si başına, 2'si göğsüne." - Sınıf arkadaşı Hena Zeheb: "Okuldan çıktıktan sonra benim yanıma gelmişti. Sanki bana veda etmek için gelmişti. Sohbet ettik, birbirimize sarıldık. Başına bunun geleceğini hiç düşünmezdim."

İsrail askerlerinin sene başından bu yana işgal altındaki Batı Şeria'ya düzenlediği kanlı baskınlarda hayattan kopardığı Filistinli son çocuk 15 yaşındaki Cena Zekarine oldu.

  • Birleşmiş Milletlerin (BM) açıkladığı rakamlara göre, BM'nin bölgede kayıt tutmaya başladığı 2005'ten bu yana 2022 Batı Şeria'nın en kanlı yılı olarak kayıtlara geçti.
Buna göre 2022 yılı içerisinde 166'sı işgal altındaki Batı Şeria'da, 52'si abluka altındaki Gazze Şeridi'nde olmak üzere 218 Filistinli İsrail güçlerince öldürüldü. Bu kişilerden 48'i ise çocuk.

- İsrail'in son kurbanı henüz 15'indeki Filistinli Cena

Görgü tanıklarının ifadesine göre Cena, kedisini beslemek için evinin terasına çıktığı sırada, o anlarda mahalleye baskın düzenleyen İsrail ordusundan bir keskin nişancının hedefi oldu. Filistinli kız, İsrailli keskin nişancının 2'si başına, 2'si göğsüne isabet eden 4 kurşunuyla infaz edildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise Cenin'deki baskına ilişkin yürütülen "ön soruşturmada" Cena'nın askerlerden biri tarafından "yanlışlıkla öldürmüş olma ihtimalinin yüksek olduğu" ifade edildi.

- Kedisi, küçük kızın öldürüldüğü yerde, evin terasında ve artık sahipsiz

Filistinli kızın naaşı Pazartesi günü Nablus'taki hastaneden alınarak Cenin'de ailesinin evine getirildi.

Cenaze evinde Cena'nın ailesi, yakınları ve arkadaşları göz yaşlarına boğuldu.

Yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde; Filistin bayrakları taşındı, İsrail saldırılarını protesto eden sloganlar atıldı.

  • Cena'nın beyaz renkli kedisi ise hala onun öldürüldüğü yerde, evin terasında ve artık sahipsizdi.

- Doğum gününe sayılı günler kalmıştı

Filistinli Cena'nın amcası Macid Zekarine ile sınıf arkadaşı Hena Zeheb, Cena'nın kısa yaşam öyküsünü ve trajik ölümünü anlattı.

Amca Zekarine, Cena'nın yoksulluk ve zorluklarla dolu bir hayatı olduğunu söyledi.

Cena'nın kendisinden bir yaş küçük bir erkek kardeşi olduğunu, babasının seyyar satıcılık yaptığını, annesinin ise ruhsal bozukluğu bulunduğu aktardı.

Amca Zekarine, yaşasaydı yeğeninin 27 Aralık'ta 16 yaşına gireceğini dile getirdi.

- Kedisini beslemek için çıktığı evinin terasında öldürüldü

Yeğeninin İsrail askerleri tarafından 4 kurşunla kasten ve hedef alınarak öldürüldüğünü vurgulayan amca Zekarine, olaya ilişkin şunları aktardı:

"Cena’nın kedisi vardı, onu beslemek için evinin terasına çıkıyor. 15-20 dakika sonra babası onu göremeyince arıyor ve ölü buluyor. Vücuduna 4 kurşun isabet etmişti, 2'si başına, 2'si göğsüne."

- "Bir kurşun olsa belki kaza denirdi ama 4 kurşunla vuruldu"

Zekarine, olay yeri incelemesi ve kurşunların balistik araştırmasının, cinayetin İsrail ordusu tarafından ve kasten işlendiğine işaret ettiğini aktardı.

Amca Zekarine, "Bir kurşun olsa belki kaza denirdi, isabet etmezdi belki de. Ama 4 kurşunla vuruldu. Öldürme amacıyla hedef alındığı belli." dedi.

- "İsrail Batı Şeria'ya her baskın düzenlediğinde en az bir kişiyi öldürmeden ayrılmıyor"

İsrail'in hak ihlallerine karşı uluslararası toplumdan Filistin halkı için koruma beklediklerini vurgulayan Zekarine, İsrail ordusunun son dönemde Batı Şeria'daki kanlı baskınlarına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Kanımız Yahudilere helal kılınmış durumda. İsrail ordusu Batı Şeria'ya her baskın düzenlediğinde en az bir kişiyi öldürmeden ayrılmıyor. Bir kişiyi tutuklamak için baskın düzenleyip onu tutuklarken bu sırada başkasını da öldürüyor. Çok sayıda kişi de yaralanıyor.”

- "Okumak tek hayaliydi"

Cena'yı tanıyanlar, onun küçük yaşına rağmen kadınların sorunları ve haklarıyla ilgilenen biri olduğunu söylüyor.

  • Ölümünün ardından sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafında Cena'nın, "kız çocuklarının çok fazla sorunu var" yazılı bir döviz taşıdığı görülüyor.

Cenaze evinde dün gözyaşı dökenlerden biri de Cena'nın sınıf arkadaşı Hena Zeheb (15) idi.

Cena'yı son görenlerden biri olan Hena, "Çok iyi bir insandı." diye bahsettiği arkadaşının tek hayalinin okumak olduğunu söyledi.

Hena, olay gününe ilişkin şunları anlattı:

"Okuldan çıktıktan sonra benim yanıma gelmişti. Sanki bana veda etmek için gelmişti. Sohbet ettik, birbirimize sarıldık. Onunla çok sık görüşürdük. Benim için çok değerliydi. Başına bunun geleceğini hiç düşünmezdim. Allah ona rahmet etsin. Annesine sabır versin."

Arkadaşından söz ederken göz yaşlarını tutamayan ve güçlükle konuşan Hena, şunları söyledi:

"Sınıf arkadaşıydık. Onu yakından tanıyordum. Çok sevecen biriydi. Biri ondan bir iyilik istese asla hayır demezdi. Çok güzel huyluydu. Okumak tek hayaliydi. Okumayı aklına koymuştu."