Gündemİsrail'le normalleşme girişime tepkiler sürüyor

İsrail'le normalleşme girişime tepkiler sürüyor

HABER MASASI AA, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İsrail'le normalleşme girişime tepkiler sürüyor
Sudan'da Cuma namazı çıkışı İsrail karşıtı protesto gösterisi düzenlendi.
AA
BEĞEN

Sudan’ın başkenti Hartum’da, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planı protesto edildi.

"Normalleşmeye karşı Sudanlılar Birliği" ile "Kanun Devleti ve Nusret-i Şeria Hareketi"nin çağrısıyla cuma namazı sonrası başkent sokaklarında toplanan yüzlerce kişi, Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan'ın İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için görüşmesini kınadı.

İsrail ile normalleşme girişimi Sudan'da tepkiyle karşılandı.
İsrail ile normalleşme girişimi Sudan'da tepkiyle karşılandı.

ABD Başkanı Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı sözde barış planını reddeden pankartlar taşıyan ve İsrail Başbakanı Netanyahu’yu kınayan eylemciler, "Defol ya Burhan, Defol ya Hamduk." şeklinde sloganlar atarak Burhan ve Başbakan Abdullah Hamduk’a tepki gösterdi.

Başbakan Abdullah Hamduk’a tepki gösteren protestocular İsrail aleyhine sloganlar attı.
Başbakan Abdullah Hamduk’a tepki gösteren protestocular İsrail aleyhine sloganlar attı.

Sudan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Faysal Muhammed Salih, Burhan'ın hükümetin bilgisi dışında İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesini, ülkesinin İsrail ile normalleşmeye karşı sabit tutumunun ihlali olarak değerlendirmiş ancak Burhan, Başbakanı buluşma öncesinde bilgilendirdiğini söylemişti.

Burhan-Netanyahu görüşmesi tartışmalara sebebiyet vermişti

Orgeneral Burhan, 3 Ocak'ta İsrail Başbakanı Netanyahu ile Uganda'da bir araya gelmiş, İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada ise görüşmenin Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni'nin davetiyle gerçekleştiği duyurulmuştu.

Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve eşleri.
Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve eşleri.

Netanyahu da Twitter'dan, "İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek iş birliğini başlatma konusunda fikir birliğine vardık." paylaşımında bulunmuştu.

İsrail, 1967'de Filistin topraklarının işgaline tepki olarak ilişkilerini kesen Afrika ve Körfez ülkeleriyle yeniden arasını düzeltmek istiyor.

Sudan'ın başkenti Hartum, 1967'deki Arap-İsrail savaşının ardından burada düzenlenen ve "İsrail ile barışa hayır, İsrail'in devlet olarak tanınmasına hayır ve İsrail ile müzakerelere hayır" içerikli genelgeyle sonuçlanan Arap Zirvesi nedeniyle "3 hayırın başkenti" olarak da biliniyor.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

Suudi Arabistan’dan iptal sinyali
Suudi Arabistan’dan iptal sinyali
Bu hafta İslam coğrafyasında; Suudi Arabistan'dan gelen bu yılki haccın iptal olabileceği sinyali, Filistin direnişinin sembol isimlerinden kadın gerilla Theresa Halsa'nın Ürdün'de yaşamını yitirmesi, İran’da 17 kilit ismin koronavirüs salgını sebebiyle yaşamını yitirmesi, Suriye eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdulhalim Haddam'ın sürgünde ölmesi, İ...

PORTRELER

Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Afganistan ve Pakistan sınır hattında yaşayan Peştunlar’ın en büyük lideri ve şiddet aleyhtarlığının sembol isimlerinden biri olarak tanınan Hududun Gandi'si Abdulgaffar Han, İngiliz sömürüsüne karşı halkı kendi hak ve özgürlüklerini şiddete başvurmadan elde etmeleri için harekete geçiren bir lider olarak tarihe geçti.

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Tarihler 1913’ü gösterirken Cihan İmparatorluğu Devlet-i Âli Osmani iyiden iyiye gerileme sürecine girmiş, kısa sürede Avrupa kıtasındaki yaklaşık 175.000 km2 toprağını kaybetmiş ve çöküşün sancıları artık şiddetli şekilde hissedilmeye başlanmıştır.Dünyada Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik akımı ve beraberinde getirdiği toplumsal dönüşüm,...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.