Karenin SöylediğiCidde’de güzel misafir

Cidde’de güzel misafir

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Cidde’de güzel misafir
Cidde’de güzel misafir
BEĞEN

“Burada, kutsal şehir Mekke’de haccımı az önce tamamladım. […] En kalabalık kafile Türkiye’den gelmiş: Yaklaşık 50 bin kişi, 600’den fazla otobüs. Bu, Türkiye’nin İslâm’dan yüzünü çevirdiğine dair Batı propagandasını boşa çıkarıyor. Benim dışımda, Amerika’dan Mekke’ye hac için gelen sadece iki kişiyi daha biliyorum. Her ikisi de sonradan Müslüman olmuş iki Karayipli…” ABD’li siyahî lider Malcolm X, zihin dünyasını tamamen değiştiren haccı anlatırken, bu satırları yazmıştı. Hacdan sonra “Hajj Malik al Shabazz” adını alan Malcolm, 26 Nisan 1964 tarihli mektubunda, Cidde’de Veliaht Prens Faysal’la görüştüğünü de aktarıyor. Bu fotoğraf, ikilinin o görüşmesinin hatırası. Malcolm X, bu karenin çekilmesinden birkaç ay sonra, Faysal da 11 sene sonra düşman kurşunlarının hedefi olacaktır.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz