Sınırın öte yanında

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Sınırın öte yanında
Sınırın öte yanında
BEĞEN

Hindistan’la Pakistan arasında 1971’de yaşanan savaş, Bangladeş’in bağımsızlığını ilân ederek Pakistan’dan kopmasına yol açtı. Savaştan hemen sonra iktidara gelen Başbakan Zülfikâr Ali Butto, nüfusunun yüzde 54’ünü kaybetmiş, 93 bin askerini de Hindistan’a esir olarak bırakmış bir ülkenin başına geçmişti. Tek çözümün Hindistan’la barışı müzakere etmek olduğunu düşünen Butto, Hindistan’ın Himaçhal Pradeş eyaletinin başkenti Simla’da Hindistan Başbakanı Indra Gandi ile masaya oturdu. 28 Haziran-2 Temmuz 1972 tarihleri arasında yapılan toplantıların sonunda varılan uzlaşı, “Simla Anlaşması” olarak kayıtlara geçti. Ana hedefi Keşmir sorununu çözüme kavuşturmak olan anlaşmanın hazırlık toplantılarında, geleceğin Pakistan Başbakanı Benazir Butto da babasına refakat etti.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz