Petrol pazarlığı

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Petrol pazarlığı
Petrol pazarlığı
BEĞEN

Suudi Arabistan Kralı Abdulaziz bin Suûd’la ABD Başkanı Franklin Roosevelt arasında 14 Şubat 1945 günü gerçekleştirilen zirve, Ortadoğu’nun yakın tarihini değiştiren toplantılardan biriydi. Süveyş Kanalı üzerindeki Acı Göl’de demirleyen ABD uçak gemisi Quincy’deki görüşmede Kral ve Başkan, Suudi petrollerinin imtiyazının Amerika’ya verilmesi konusunda anlaştı. Abdulaziz, bunun karşılığında, Filistin’e Yahudi göçünün durdurulmasını şart koşmuş, Amerikan tarafı da bu şartı kabul etmişti. Ancak tarihi zirveden yalnızca iki ay sonra, 12 Nisan 1945’te Roosevelt’in aniden ölümüyle yardımcısı Harry Truman ABD’nin yeni başkanı olunca, Kral’la yapılan anlaşmanın Filistin maddesi askıya alındı. Truman, İsrail’in kuruluşuna giden süreçte, Siyonistlerin en büyük destekçisi haline geldi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz