Barışa beş kala

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Barışa beş kala
Barışa beş kala
BEĞEN

ABD Başkanı Bill Clinton’ın yönlendirmesiyle, 13 Eylül 1993’te Beyaz Saray’ın avlusunda el sıkışan İsrail Başbakanı Yitzhak Rabin ve Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, son yılların belki de en önemli anlaşmasına imza atmıştı. Oslo Süreci olarak bilinen müzakerelerin bir meyvesi olan anlaşmaya göre İsrail, Gazze ve Batı Şeria’daki askerlerini 1994 yılının nisan ayına kadar çekecek, Filistinliler kendi bölgelerinde seçim yapma hakkına sahip olacak, 1999’un şubatında ise nihai anlaşmaya varılacaktı. Rabin, müzakere sürecinin doğurduğu öfke dalgası sonucu aşırı sağcı bir Yahudi tarafından 1995’te öldürülünce, anlaşma akim kaldı. Arafat da, İsrail’le büyük tavizler karşılığında anlaşmaya varmakla suçlandı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz