Köleliğin başlangıcı

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Köleliğin başlangıcı
Köleliğin başlangıcı
BEĞEN

Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminde, 18 Ocak 1919 ila 21 Ocak 1920 tarihleri arasında Paris’te toplanan büyük devletlerin temsilcileri, savaşın mağlubu olan Osmanlı İmparatorluğu ve Almanya’nın topraklarının nasıl bölüşüleceğini müzakere etti. Savaşa İngiltere şemsiyesi altında katılan ve Osmanlı’nın Hicaz’dan çekilmesinde rol oynayan Şerif Hüseyin’in oğlu Emir Faysal da müzakerelerde hazır bulunmuştu.

Emir Faysal, bu fotoğrafta, iki yıl sonra Irak’ı birlikte yönetmeye başlayacağı çekirdek kadroyla birlikte görülüyor: (soldan sağa) geleceğin Irak’ının Savunma Bakanı Rüstem Haydar, geleceğin Irak’ının başbakanı Nûri Saîd, Emir Faysal, Fransız komutan Kaptan Rosario Pisani (Faysal’ın tam arkasında), Thomas Edward Lawrence, Kaptan Tahsin Kadri ve Faysal’ın ismi bilinmeyen siyahî kölesi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz