Karenin SöylediğiDevrimin ilk sahnesi

Devrimin ilk sahnesi

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Devrimin ilk sahnesi
Devrimin ilk sahnesi
BEĞEN

Irak’ta, Türkiye’de ve Fransa’da geçen toplam 15 yıllık bir sürgünün ardından, 1 Şubat 1979’da İmam Humeynî’nin İran’a dönüşü, Ortadoğu’nun yakın tarihindeki dönüm noktalarından biriydi. 1963’ten itibaren Şah Muhammed Rıza Pehlevî iktidarına yönelik kapsamlı bir muhalefet hareketi başlatan Humeynî, İran’dan sınır dışı edilerek Irak’ın Necef kentine gönderildi. Necef’te de siyasi faaliyetlerine devam edince, Bursa’da kısa bir ikametin ardından Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşti. Halk ayaklanmasını kanlı bir şekilde bastırmaya çalışan ama bu şekilde ülkede durumun daha da kontrolden çıkmasına yol açan Şah, 16 Ocak 1979’da İran’ı terk etti. Humeynî, bundan iki hafta sonra Tahran’a ayak bastığında, kendisini yüzbinlerce kişi karşıladı. Ülkenin her kesiminden insanın desteğini kazanan Humeynî’nin dönüşü, Pehlevî rejiminin resmen sona erdiğini de gösteriyordu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz