Karenin SöylediğiSona yaklaşırken

Sona yaklaşırken

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Sona yaklaşırken
Sona yaklaşırken
BEĞEN

Arap dünyasının İsrail karşısında ağır bir hezimet yaşamasından yalnızca iki hafta sonra, İran’ın başkenti Tahran şatafatlı bir törene sahne oldu. Şah Muhammed Rıza Pehlevî, 26 Ekim 1967 günü törenle taç giyerek “imparator” unvanını aldı, aynı törende eşi Farah Diba da taç giydi.

Farah Diba, İran’ın 2 bin 500 yıllık tarihinde taç giyen ilk kraliçe olduğundan, kendisine özel bir kostüm ve taç tasarlandı. Paris merkezli mücevher firması Van Cleef & Arpels’in hazırladığı taçta toplam 1541 parça taş vardı: 1469 elmas, 36 zümrüt, 34 yakut, 2 lâl, 105 inci ve küçük diğer taşlar. 1950 gram ağırlığındaki taşın ortasında 150 karatlık özel bir zümrüt de yer alıyordu. Tahran’ın merkezindeki Gülistan Sarayı’nda düzenlenen törene yüzlerce yabancı konuk da katılmıştı. Şah’ın devrilmesinin hemen ardından kamuya açılan Gülistan Sarayı, bugün müze olarak ziyaret edilebilir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz