Gizli anlaşma

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Gizli anlaşma
Gizli anlaşma
BEĞEN

Birinci Dünya Savaşı sona ererken, bugünkü Ürdün’ün Akabe limanı, çok sıra dışı bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Şerif Hüseyin’in oğlu Emir Faysal’la Dünya Siyonist Örgütü’nün başkanı (ve İsrail’in ilk cumhurbaşkanı) Chaim Weizmann’ı bir araya getiren görüşmeden kısa bir süre sonra, taraflar arasında 9 maddelik bir anlaşmaya imza atıldı. “Faysal-Weizmann Anlaşması” olarak kayıtlara geçen 1 Ocak 1919 tarihli mutabakatta, Arap tarafı Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulmasını desteklediğini teyit ederken, Yahudiler de Şerif Hüseyin ailesinin kuracağı büyük Arap imparatorluğunu destekleyecekti. Tarih, bu anlaşmanın üzerinden 30 yıl bile geçmeden 1948’de İsrail’in kuruluşuna şahitlik ederken, Şerif Hüseyin ailesi yalnızca Ürdün ve Irak’ın yönetimiyle yetinmek zorunda kalacaktı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz