Karenin Söylediğiİmkansız dostluk

İmkansız dostluk

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
İmkansız dostluk
İmkansız dostluk
BEĞEN

19 Kasım 1977’de aniden Kudüs’ü ziyaret ederek Arap dünyasına gerçek bir şok yaşatan Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, iki yıl sonra İsrail’le barış anlaşması imzalayarak “İsrail’i tanıyan ilk Arap devlet başkanı” unvanını elde etti. ABD’nin Demokrat başkanı Jimmy Carter’ın himayesinde müzakere edilen Camp David Anlaşması’nın imza töreni, 17 Eylül 1978’de Beyaz Saray’da gerçekleştirildi. Anlaşmaya Mısır adına Sedat, İsrail adına da Başbakan Menachem Begin imza koydu. Mısır açısından Camp David’in en önemli maddesi, 1967’de İsrail tarafından işgal edilen Sina Yarımadası’nın geri alınacak olmasıydı. İsrail de, Mısır’ın güçlü ordusunun Arap-İsrail çatışmasından bundan böyle çekilecek olmasının avantajını yaşayacaktı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz