Karenin SöylediğiHan’ın renkli pozu

Han’ın renkli pozu

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Han’ın renkli pozu
Han’ın renkli pozu
BEĞEN

Renkli fotoğrafçılığın önemli isimlerinden kabul edilen Sergei Mikhailovich Prokudin-Gorskii, üç farklı lensi üst üste koyarak renkli ve canlı kareler elde etmeyi başarmıştı. Gorskii, bu yöntemle 1911’de Buhara Emiri Âlim Han’ın fotoğrafını çekmişti. Çarlık Rusyası’nın çok uluslu yaşamını kayıt altına alma projesi kapsamında çekilen kare, Çarlık yönetiminin yıkılmasının ardından tarihî bir belgeye de dönüştü. 1920’de Bolşevikler tarafından koltuğundan edilen Âlim Han, 1944’deki ölümüne kadar Afganistan’da sürgünde yaşadı. 1873’te Rus Çarlığı’nın kontrolüne giren Buhara Hanlığı, bugünkü Özbekistan topraklarında kurulmuştu. Hanlığın yöneticilerinin, Moğol Hükümdarı Cengiz Han’ın soyundan geldikleri kabul ediliyordu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz