Karenin SöylediğiSavaşın arifesinde

Savaşın arifesinde

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Savaşın arifesinde
Savaşın arifesinde
BEĞEN

Tel Aviv’in merkezindeki Rotschild Bulvarı 16 numarada bulunan bir tiyatro salonu, 14 Mayıs 1948 günü, Ortadoğu tarihinin önemli anlarından birine şahitlik etti. David Ben Gurion’un okuduğu bağımsızlık bildirgesiyle, İsrail resmen devletler arenasına adım attı. Bildirgeye, İsrail ordusunun temelini oluşturan Hagana örgütünün de kurucusu olan Ben Gurion’dan başka 36 isim daha imza koymuştu. David Ben Gurion’un bildirgeyi okuduğu sahnenin arkasına Siyonizm’in kurucusu Theodor Herzl’in portresiyle, yeni devletin bayrakları asılmıştı. İmzacılardan üçü bilâhare başbakan, biri cumhurbaşkanı, 14’ü de çeşitli kabinelerde bakanlık yaptı. İsrail’in kuruluşunun ilan edildiği salon, bugün müze olarak hizmet vermektedir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz