Karenin SöylediğiGeri sayım başladı

Geri sayım başladı

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Geri sayım başladı
Geri sayım başladı
BEĞEN

Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, 1970’de karizmatik selefi Cemal Abdunnâsır’ın koltuğuna oturduğunda, birçok yönden tükenmiş bir ülke buldu. Mısır’ı uçurumdan kurtarmak için Amerikan kampına yanaşmanın en pratik çözüm olduğunu düşünen Sedat, 1977’de aniden Kudüs’ü ziyaret ederek İsrail’i tanıyan ilk Arap devlet başkanı oldu. 19 Kasım akşamı, kurban bayramından bir gün önce Kudüs’e ulaşan Sedat, ertesi sabah bayram namazını Mescid-i Aksâ’da kıldıktan sonra, İsrail Parlamentosu Knesset’e geçerek, barış içerikli bir konuşma yaptı. Sedat’ın konuşmasını İsrail Cumhurbaşkanı Ephraim Katzir, Başbakan Menachem Begin ve kabine üyeleri başta olmak üzere, İsrail’in o dönemki bütün üst düzey isimleri dinledi. Sedat’ın bu adımı, kendi kabinesinden Dışişleri Bakanı İsmail Fehmi’nin protestosu ve istifasının yanında, Arap ülkelerinin toplu halde Mısır’dan yüz çevirmesine yol açtı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz