Karenin SöylediğiMalumun ilamı

Malumun ilamı

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Malumun ilamı
Malumun ilamı
BEĞEN

Enver Sedat’ın 1978’de İsrail’le barış anlaşması imzalamasının Arap dünyasında meydana getirdiği şok geçtikten sonra, bu defa 1994’te bir diğer Arap lider, Ürdün Kralı Hüseyin, İsrail’le masaya oturdu. ABD Başkanı Bill Clinton’ın himayesinde gerçekleştirilen çok sayıda görüşmenin ardından 26 Ekim 1994’te Ürdün’de imzalanan anlaşmaya Ürdün Kralı Hüseyin ve İsrail Başbakanı Yitzhak Rabin taraf oldu. Ürdün’ün güney sınır kapısı Vâdi Araba’da düzenlenen törenle birlikte, Ürdün, İsrail’i resmen tanıyan ikinci Arap ülkesi oldu. Anlaşmayla, Ürdün ve İsrail, Yermük ve Ürdün nehirlerini aralarında eşit olarak paylaşmayı da karara bağladı. Mutabakat ayrıca, Ürdün’ün batı sınırını ilk kez kesin bir biçimde belirleyerek, İsrail’in “Ürdün Filistin toprağıdır” iddiasını da kâğıt üzerinde ortadan kaldırmış oldu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz