Karenin SöylediğiSiyasetin kurbanları

Siyasetin kurbanları

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Siyasetin kurbanları
Siyasetin kurbanları
BEĞEN

22 Aralık 1988 sabahı saat tam 07.02’de, İrlanda’daki Shanwick Kontrol Merkezi’ndeki görevliler, Londra’dan New York’a gitmek üzere havalanan bir uçağın radardan kaybolduğunu fark etti. Tam 37 dakika sonra, 243 yolcu ve 16 mürettebatla saat 06.25’te Heathrow Havaalanı’ndan kalkan Pan Am Havayolları’nın Boeing 747 tipi uçağının, İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerine düştüğü belirlendi. Kazada uçaktaki yolcu ve mürettebatın tamamıyla birlikte, kasabadaki 11 kişi de ölmüştü. Yapılan titiz bir soruşturma, 21 ayrı ülkeden yolcu taşıyan uçağa bomba konduğunu ve şüphelilerin de Libya uyruklu olduğunu ortaya çıkardı. Libya yönetimi, uzun yıllar kazayla ilgili sorumluluğunu reddettikten sonra, 2003’te iddialarından vazgeçti ve yolcu yakınlarına tazminat ödemeyi kabul etti. Kazanın direkt sorumlusu olarak suçlanan ve İrlanda’da yargılanan Libya vatandaşı Abdulbâsıt el Megrâhî, 27 yıla hüküm giydikten sonra 2009’da prostat kanseri hastalığı nedeniyle serbest bırakıldı. El Megrâhî, 20 Mayıs 2012’de Libya’nın başkenti Trablus’ta hayatını kaybetti.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz